www.padesatprocent.cz › Referendum o potratech v Portugalsku

Referendum o potratech v Portugalsku

V neděli 11.2. proběhlo v Portugalsku referendum o legalizaci potratů. Portugalsko je momentálně vedle Malty, Irska a Polska jedním ze čtyř států EU, kde existuje nejtvrdší legislativa týkající je potratů. Umělé přerušení těhotenství je zde dovoleno v prvních 12 týdnech pouze v případě, že žena byla znásilněna, je ohrožen její život nebo plod je deformován.
V jiných případech může jít žena nebo lékař či lékařka, který umělé přerušení těhotenství provedli, až na tři roky do vězení. V referendu se měli lidé vyslovit, jestli souhlasí s tím, aby žena mohla dobrovolně ukončit těhotenství do 10 týdne.

V nedělním referendu se více než 59% obyvatelstva vyslovilo pro legalizaci. Bohužel se nedostavila nadpoloviční většina obyvatelstva a výsledek proto není pro vládu závazný. Socialistický premiér José Sócrates se ale přesto nechal slyšet, že přání lidu bude respektováno a socialisté využijí svoji převahu v parlamentu, aby zákon prosadili.

V Portugalsku si každoročně 20 000 žen nechávalo provést potrat nelegálně, více než 10 000 žen bylo každoročně hospitalizováno v důsledku komplikací nelegálních potratů. Mnoho žen také odjíždělo do sousedního Španělska, aby své těhotenství přerušily tam. Referendum proběhlo v Portugalsku už v roce 1998, kdy se ale také nedostavil dostatečný počet lidí a nadpoloviční většina zúčastněných (51%) se vyslovila proti potratům. Pro socialisty se možnost dalšího referenda stala součástí předvolební kampaně v roce 2005.

V Evropské unii existuje nejpřísnější legislativa týkající se potratů na Maltě a v Irsku. Na Maltě jsou potraty zcela zakázány. V Irsku může dojít k umělému přerušení těhotenství pouze v případě ohrožení života matky. V Polsku, Španělsku, Portugalsku, Severním Irsku a na Kypru je možné jít na potrat v případě ohrožené fyzického či psychického zdraví matky, v případě znásilnění či incestu. V Anglii, Skotsku, Walesu Finsku a Lucembursku je vedle výše zmíněních důvodů možné ukončit těhotenství ze sociálních či ekonomických důvodů. V ostatních zemích EU je možné uměle přerušit těhotenství, když o to žena požádá, aniž by byl nějakým způsobem ověřován důvod jejího rozhodnutí.

Není náhodou, že všechny státy, kde existuje velmi přísná potratová legislativa, jsou silně katolické. V Portugalsku se ke katolické víře hlásí přes 90% obyvatelstva. Během kampaně před referendem zde katolická církev velmi silně vystupovala proti legalizaci. Katolická církev umělé přerušení těhotenství odmítá a hlásí se k nedotknutelnosti lidského života.

Ročně zemře při nelegálně provedených potratech asi 70 000 žen, z toho polovina v Asii. To znamená, že denně zemře 200 žen. Každou minutu podstoupí 40 žen nelegální potrat.

Autorka: Markéta Kadlecová, 15.2.2007, o.s. Fórum 50 %


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!