Lenka Bennerová svou kritiku podepřela výsledky zprávy koalice Social Watch za rok 2008, která zhodnocuje stav lidských práv ve světě. Zpráva letos poprvé obsahuje i kapitolu týkající se České republiky. Social Watch je největší lidsko právní světová koalice sdružující více než 700 organizací, jejímž cílem je zjišťování aktuálního stavu lidských práv ve světě a která každým rokem zveřejňuje podrobnou zprávu o pokroku v této oblasti jednotlivých zemí, včetně statistických dat a hodnot tzv. sociálních indikátorů. Jde o indikátory srovnávající země z podle úrovně veřejného zdraví a gramotnosti obyvatelstva (tzv. basic capability index), ale také podle úrovně genderové rovnosti žen a mužů („gender equal index“). V něm je zahrnuto hodnocení tří oblasti, a to uplatnění žen ve společnosti (% žen zastoupených na všech úrovních politického rozhodování), hospodářská situace žen, tj. rozdíly v platech mužů a žen a také rozdíly mezi muži a ženami v oblasti nejvýše dosaženého vzdělání.
Závěry této zprávy nejsou pro Českou republiku v této oblasti nijak optimistické. Český trh práce je vůči ženám prokazatelně diskriminační, ženy vydělávají v průměru o 25 % méně a častěji než muži se koncentrují na tzv. sekundárním trhu práce , tj. v pracovních pozicích s nízkou prestiží a horšími podmínkami. Politické zastoupení žen na všech úrovních je nízké, nejvíce žen je zastoupeno v obecních zastupitelstvech (cca 25 %). Politická reprezentace ČR má ke kvótám a jiným pozitivním akcím dlouhodobě zamítavý postoj. Specifickým problémem je postavení žen z etnických a národnostních menšin, které jsou diskriminovány v různých oblastech pracovního a veřejného života, a to nejen z důvodu odlišné etnicity, národnostní a státní příslušnosti, ale i například z důvodu rodičovství.
Tyto objektivní důvody tedy vedly ženské a genderově citlivé neziskové organizace sdružené pod hlavičku České ženské lobby, aby v rámci českého předsednictví EU na tuto okolnost upozornily v co nejširším kontextu. Předsedkyně České ženské lobby Alexandra Jachanová Doleželová k tomu uvedla: "Období českého předsednictví v EU je ideální pro prosazování priorit Evropské unie, mezi něž patří také rovnost žen a mužů. Ačkoli Česká ženská lobby nabídla Úřadu vlády spolupráci na genderových tématech v období předsednictví, získala odpověď, že plánované aktivity jsou určeny převážně pro vládní delegace, nikoliv pro neziskový sektor. Chceme poukázat také na to, že rovné příležitosti jsou v České republice zanedbávány.“
Vice-prezidentka Evropské komise Margot Wallström na tuto kritiku české vládní garnitury reagovala prezentováním myšlenky "změny rodinné fotografie Evropy", myšleno evropské reprezentace. Evropské instituce, které ovlivňují životy všech občanů a občanek dle ní musí oslyšet hlasy žen a ukázat, že je pro ně relevantní. Politické strany musí vzít aktivitu do svých rukou a přizvat ženy do svých řad, povinností žen je pak využít svého politického práva a jít k volbám. Tuto myšlenku ztělesňuje i kampaň Evropské ženské lobby, jíž je Margot Wallström velkou příznivkyní, Kampaň 50/50 pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Na příkladě své švédské a evropské zkušenosti pak Wallström poukázala na fakt, že agenda genderové nerovnosti je výsostně ekonomické téma, profesní rovnost je dle ní základem ekonomického růstu moderní společnosti.
Ministryně české vlády Džamila Stehlíková se vyjádřila tak, že české vláda v žádném případě nepovažuje otázku genderové rovnosti za nepodstatnou, naopak se jí hodlá velmi intenzivně věnovat, zejména v oblasti rovnoprávného zapojování žen do ekonomických procesů, boji proti genderovým stereotypům a problematice podreprezentace žen ve vedoucích funkcích. To vše doplněno otázkou domácího násilí. Ke všem akcím k této oblasti zájmu organizovaným v rámci českého předsednictví EU pak nepřímo přizvala neziskové organizace. Předsedkyně České ženské lobby ovšem paní ministryni ubezpečila, že zájem ze strany neziskového sektoru byl a je velký, ovšem vláda na přímý dotaz po možnosti účasti neziskového sektoru v programu předsednictví odpověděla negativně.
Vice-prezidentka EK Wallström nabídla pomoc v informování a zajišťování přítomnosti všech relevantních stran v určitých debatách.
Ministryně Stehlíková na závěr zdůraznila, že v procesu předsednictví hodlá Česko být facilitátorem, moderovat evropskou debatu, nikoli měnit vnitřní poměry a řešit vnitřní problémy. V případě genderové oblasti ale změna bude muset nastat a velmi brzy. Evropská úroveň chápání genderové rovnosti totiž není jen v rovině slov a priorit, ale v rovině realizace. Navíc chybějící antidiskriminační zákon (neratifikovali jsme jako jedina země EU) a z toho plynoucí nemalé sankce nám naše předsednictví s mottem Evropa bez hranic pěkně osladí.