www.padesatprocent.cz › Proběhlo tématické setkání platformy Česká prezidentka

Proběhlo tématické setkání platformy Česká prezidentka

/imgs/logo_c.prezidentka.jpgtentokrát se konalo v Galerii Louvre. Sešlo se nás poměrně hodně, okolo dvaceti, objevily se i nové tváře. Měly jsme možnost vidět a slyšel známou protagonistku ženského hnutí Jiřinu Šiklovou i bývalou ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou, které byly příjemným zpestřením celého večera. Hlavním tématem bylo psychické násilí v politice.
Poslankyně Orgoníková a bývalá místostarostka Drobná popsaly stručně své příběhy z politického života, ve kterém se setkaly s velmi nepříjemným, až urážlivým či zastrašujícím chováním od svých mužských kolegů. Přesto, že obě již mají celou aféru více méně za sebou, prošla s nimi psycholožka Kristina Gotteltová ještě jednou jejich chování, pocity a postoje v době, kdy dramatické kauzy vrcholily. Zdůraznila, že ani v politice se není třeba obávat projevit emoce či proti agresivnímu chování vystoupit opravdu rázně.

Další hostka Kateřina Pánková vyjádřila názor, že příběhy hlavních protagonistek vlastně nebyly ani tak příběhy psychického násilí na ženách. Muži prostě se svými protivníky v politice bojují a ženy se jim někdy prostě někdy zdají být slabší kořistí, které bude snadné se zbavit. S tímto názorem souhlasila i Jiřina Śiklová.

Přítomné pražské političky např. Alena Fraňková přispěly svými zážitky a také radami, jak si v takových chvílích počínat. Jejich názor byl – nejdříve požádat své politické partnery, aby zakročili, nebo se „oběti“ zastali. Od toho máme stranické či koaliční partnery... Mnohem těžší je totiž konflikt řešit jako osobní než jako politický či programový.

V současné době, tedy již pár měsíců doby, kdy oba konflikty začaly, je situace v obou případech už poněkud jiná. Zatímco poslankyně Orgoníková vyšla z konfliktu celkem vítežně (její konkurent Dryml byl z krajských funkcí odvolán) paní Drobná nakonec zastupitelstvo ze své vůle opustila...

Cílem celého setkání bylo o konkrétních případech začít otevřeně hovořit, protože podobné příběhy se v různých stranách ale i různých volených orgánech neustále opakují a jsou častou příčinou toto, že ženy z politiky odcházejí. Je tedy třeba problémy definovat, popsat a snažit se je eliminovat, abychom dále nesnižovaly už tak nízký počet žen v politice.

Nízká politická kultura v naší zemi byla definována jako problém sám o sobě, oddělený od problematiky gender. Přítomné ženy se shodly na tom, že političky se s nízkou politickou kulturou nemohou smířit ani ji tolerovat ale naopak se o ni zasazovat, i když ženy nejsou v politice primárně proto, aby ji kultivovaly.

Na závěr jsme se  lehce dotkly politického mentoringu. Paní Drobná byla totiž názoru, že by jí byla rada zkušenější političky v té chvíli velmi pomohla. Na přetřes přišly i kvóty, jako prostředek, jak jednorázově a velmi účinně navýšit počet žen v rozodovacích procesech.

V úplném závěru promluvila Džamila Stehlíková stručně o tom, jak to chodíc či spíše chodilo na vládě,  když se mluvilo genderové rovnosti.

Setkání skončilo pozvánkami na nejbližší akci Fóra 50 %, tzv.  Wompass, kezrý proběhne 25. dubna 2009 a na další setkání platformy Česká prezidentka 14.5. 2009. To bude tentokrát na téma: přístup žen k veřejným financím, feministická ekonomie a mikrofinance...
 

Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

březen 52024
březen 122024
březen 142024
březen 192024

Města a obce pro všechny

diskusní setkání