www.padesatprocent.cz › Přestože je rok 2021

Přestože je rok 2021

„Protože je rok 2015!“ Tak reagoval kanadský premiér Justin Trudeau na dotaz, proč sestavil vládu s vyrovnaným zastoupením žen a mužů. Česká politika jako by zůstávala hluboko ve 20. století.

Ačkoli do voleb zbývají více jak čtyři měsíce a nebyly ještě zveřejněny všechny kandidátní listiny, už teď se zdá, že v oblasti zastoupení žen a mužů nás žádné příjemné překvapení nejspíš nečeká. V minulém týdnu kampaň zahájily dva volební bloky: Piráti a Starostové a koalice SPOLU. A ukázalo se, že jedno mají společné: jen jednu ženu v čele kandidátky nominovanou v Praze.

U konzervativnějšího bloku to bylo asi očekávatelné a nevyvolalo to výraznější odezvu, nedostatek žen v čele kandidátek Pirátů a Starostů však rozbouřil již tak neklidné vody českých médií a sociálních sítí. Potenciální voličky a voliči tohoto uskupení podle všeho (navzdory názvu, ve kterém ženy tak nějak nejsou vidět) očekávali, že bude jiné, modernější, i v tomto ohledu. A dočkali se jen starého známého vysvětlení, že je to mrzí, ale žen je na kandidátkách tolik, kolik jich tam chtělo a kolik jich bylo zvoleno.

Jako bychom slyšeli Petra Fialu komentujícího zvolení čistě mužského předsednictva ODS zkraje loňského roku nebo Petra Nečase, když o deset let dříve představoval svoji vládu bez jediné ministryně. V přímém přenosu tak můžeme sledovat, jak lichá je víra v to, že se zastoupení žen v politice zvýší jaksi „samo“ nebo jen s dílčími změnami ve stranickém prostředí a vnitřních procesech.

Česká republika si již v roce 2014 dala ve své vládní strategii pro rovnost žen a mužů za cíl dosáhnout 40% podílu žen v rozhodovacích pozicích. Termín na splnění uplynul v loňském roce, ambiciózní cíl však zůstal jen na papíře. A to zejména proto, že nebyla politická vůle prosadit systémové opatření ve formě kvót na zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách. Snaha o jejich zavedení skončila hned v následujícím roce, kdy návrh zamítla tehdejší koaliční vláda. A aby toho nebylo málo, vnitrostranické kvóty si v roce 2019 zrušila i ČSSD.

Když se podíváme na státy s vyrovnaným zastoupením žen a mužů v politice, drtivá většina z nich, zejména těch evropských, nějaký typ kvót používá. V České republice ale jako bychom šli opačným směrem a tvrdošíjně se snažili vymyslet nějaký svůj lepší způsob. Za více jak třicet let jsme však nic lepšího nevymysleli, a tak nám jako voličům a voličkám zbývají zase jen čtyři preferenční hlasy a naděje, že v příštích volbách už to bude konečně lepší.

Veronika Šprincová, ředitelka Fóra 50 %

  • Chcete se dozvědět více o kvótách a dalších podpůrných opatřeních pro vyrovnanější zastoupení žen mužů v politice? Čtěte.
  • Jaké jsou nejčastější mýty o kvótách a proč jsou to jen mýty? Čtěte.
  • Zajímá vás, jaké je aktuální zastoupení žen ve světových parlamentech a které státy používají kvóty? Podívejte se na žebříček Meziparlamentní unie a databázi kvót institutu IDEA.
  • Jaké cíle a úkoly v této oblasti obsahuje aktuální Strategie rovnosti žen a mužů na léta 2021 – 2030? Plné znění najdete na stránkách vlada.cz (nebo nahlédněte do zkrácené verze strategie).

 

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen