Marie Benešová (* 17. dubna 1948 v Praze) je od října 2013 poslankyní za ČSSD. Většinu porevoluční kariéry věnovala politice.
Roku 1971 vystudovala práva na Univerzitě Karlově v Praze. Do roku 1991 působila na okresní prokuratuře v Kladně, kde se dostala do pozice prokurátorky-specialistky. Po vzniku Vrchního státního zastupitelství v Praze se stala vedoucí oddělení obecné kriminality. V roce 1999 jí byla tehdejším ministrem zahraničí, Otakarem Motejlem, nabídnuta pozice nejvyšší státní zástupkyně v Brně.
V této funkci setrvala do září roku 2005, kdy byla na návrh ministra Pavla Němce odvolána z funkce. Němec kritizoval její postup v případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, ale posledním impulzem pro odvolání z funkce byl její výrok její výrok o tom, že měl mluvčí resortu spravedlnosti Petr Dimun vzít úplatek od televize Nova.
Po odvolání se vrátila k advokacii a následně v letech 2006–2010 působila ve stínové vládě ČSSD jako ministryně spravedlnosti. Během svého působení ve stínové vládě vstoupila do ČSSD. Kromě sporu s Pavlem Němcem proslula i svým výrokem o justiční mafii. Za součást této mafie označila řadu osob včetně nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké a exministra Pavla Němce v souvislosti s jejich působením v kauze Jiřího Čunka. Za výrok byla žalována a po několikerém odvolání vynesl Vrchní soud v Praze rozsudek, podle kterého se Marie Benešová musí žalobcům omluvit. Dále soud vyčíslil náklady řízení a podle rozsudku za ně má žalovaná zaplatit 391 718 korun. Marie Benešová obratem podala dovolání k Nejvyššímu soudu a rozporovala výši nákladů soudního řízení. Dovolání vyhrála, omlouvat se nikomu nemusela a nemusela ani platit náklady na soudní řízení.
V témže roce byla na 36. sjezdu ČSSD v Brně zvolena místopředsedkyní strany, ale svou funkci o rok později již neobhájila. Působila jako poradkyně prezidenta ČR Miloše Zemana pro oblast justice a spravedlnosti.V červnu 2013 si ji vybral Jiří Rusnok do své vlády jako ministryni spravedlnosti. Kvůli účasti ve vládě hrozilo Marii Benešové vyloučení z ČSSD. Na doporučení středočeské ČSSD následně oznámila, že v den jmenování do funkce přeruší své členství ve straně.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 kandidovala v Ústeckém kraji na 5. místě kandidátky ČSSD. Aby mohla být na kandidátce, musela vystoupit z ČSSD, protože nesplňovala podmínku členství ve straně po dobu šesti let. Následně využila postupu dle stanov strany, kdy jí byla udělena výjimka předsednictvem strany jakožto nestraníkovi. Byla zvolena z prvního místa díky preferenčním hlasům. V současné době působí jako poslankyně PČR.
Zdroje: