www.padesatprocent.cz › Představujeme české političky: Jana Lorencová

Představujeme české političky: Jana Lorencová


Jana Lorencová je česká politička a novinářka, od října 2013 poslankyně za hnutí ANO.

Jana Lorencová (ANO)

  • poslankyně

Jana Lorencová (*2. 4. 1940, Biskupice-Pulkov) v 60. letech začala studovat žurnalistiku, nicméně studium nedokončila díky své poltické aktivitě – nesouhlasila se vstupem vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Poté krátce pracovala v médiích, ale v roce 1970 byla donucena odejít. Kvůli své nepohodlnosti pro režim musela po dobu bezmála dvaceti let vykonávat funkci servírky.

Po roce 1989 se však vrací ke své žurnalistické praxi. Do roku 1994 působí v tištěných médiích a poté se stala zaměstnankyní České televize, kde se jako reportérka podílela na pořadech Fakta, Nadoraz, Klekánice, Případ pro reportérku a Za zdí.

Do politiky chtěla vstoupit již v roce 2009, kdy měla kandidovat jako lídryně Strany zelených za Moravskoslezský kraj ve volbách do Poslanecké sněmovny. Tyto volby se však neuskutečnily. V roce 2012 pak kandidovala na místo senátorky jako nestranička za Stranu práce, ve volbách však neuspěla.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny roku 2013 kandidovala jako nestranička za hnutí ANO 2011 a tentokrát je již úspěšná – byla zvolena jako poslankyně za Moravskoslezský kraj. Působí jako místopředsedkyně Kontrolního výboru a Stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Jana Lorencová je spoluautorkou knihy Krvavé oleje: můj přítel vrah, kde odhaluje pozadí jedné z největších polistopadových afér známé jako LTO (lehké topné oleje).

Zdroje:

Wikipedie

www.janalorencova.cz

 


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!