www.padesatprocent.cz › Před Úřadem vlády dnes proběhl happening Platformy pro lidská práva

Před Úřadem vlády dnes proběhl happening Platformy pro lidská práva

Dnes jsme se zúčastnili happeningu za zřízení Ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Podívejte se na fotky z akce a přečtěte si tiskovou zprávu.
Ve středu 11. prosince 2013 se před Úřadem vlády uskutečnil happening Platformy pro lidská práva, která prosazuje zřízení Ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. Platforma sdružuje celkem 47 neziskových organizací a podpořila ji řada osobností, mj. Táňa Fischerová, bývalí ministři pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb a Džamila Stehlíková, bývalý zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl či bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Platforma již dříve oslovila předsedy stran jednajících o budoucí vládní koalici otevřeným dopisem.

Mluvčí platformy Jana Smiggels Kavková k akci uvedla: „Současné zajištění agendy lidských práv na vládní úrovni je nedostatečné. Pozice zmocněnce/zmocněnkyně je velmi slabá: není členem vlády a nemůže proto reálně prakticky nic prosadit.“

Aby organizátoři happeningu upozornili na palčivá témata, které by ministerstvo mělo na starosti, prezentovali smyšlené postavy, zástupce „lichvářsko-exekutorské komory“, kteří vysvětlili, že spíše než lidská práva je třeba zajistit vznik Ministerstva exekucí, které by chránilo jejich „lidská práva“ vydělávat velké peníze v obchodu s chudobou.

„Ministerstvo pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti může být důležitým nástrojem vlády, jak bojovat proti negativním společenským jevům, jako je diskriminace mnoha skupin na trhu práce, lichva či přemrštěné nájmy v ubytovnách,“ řekl ke scénáři happeningu další z mluvčích iniciativy František Kostlán.

Na konci listopadu byl odeslán otevřený dopis platformy vyzývající předsedy politických stran a hnutí jednajících o sestavení vládní koalice ke zřízení Ministerstva pro lidská práva, menšiny a rovné příležitosti. V současné době probíhají setkání s předsedy stran k této věci, kromě Ivana Gabala z KDU-ČSL však žádná z jednajících stran tuto iniciativu jasně nepodpořila. Výzva je stále otevřena k podpisu, v nedávné době se k ní připojila například organizace Člověk v tísni.

 „Řešení katastrofální situace v sociálně vyloučených lokalitách a zabránění dalšímu byznysu s chudobou není zjevně v koaličních jednáních prioritou. Přitom je jasné, že právě investice do dlouhodobé struktury, která bude preventivně působit proti dalšímu propadu vyloučených lokalit a zmírní napětí ve společnosti, je dobrou investicí“, doplnil František Kostlán, mluvčí platformy za organizaci ROMEA a čerstvý nositel letošní ceny Czech Gipsy Spirit.

Platforma pro lidská práva proto opětovně vyzývá předsedy a další zainteresované osoby při vyjednávání vládní koalice, aby zvážili vznik tohoto ministerstva.

Kontakt na mluvčí Platformy pro lidská práva:


František Kostlán, ROMEA o.s., frantisek.kostlan@seznam.cz, 732 189 651

Jana Smiggels Kavková, předsedkyně České ženské lobby, kavkova@padesatprocent.cz, 608 553 825

Lucie Otáhalová, zastupující ředitelka organizace La Strada ČR, mluvčí za Konsorcium NNO pracujících s migranty, lucieo@strada.cz, 774 127 858

Sdílejte s přáteliHappening Platformy pro lidská práva   (fotek: 16)

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!