www.padesatprocent.cz › Poslankyně působí spíš v "měkčích" výborech

Poslankyně působí spíš v "měkčích" výborech

/imgs/v%C3%A1hy.JPGV Poslanecké sněmovně působí ve stávajícím volebním období 31 žen, přičemž celkový počet mandátů je 200. Z toho pouze dvě poslankyně působí v hospodářském výboru, dvě ve výboru bezpečnostním a jedna ve výboru rozpočtovém. V čele sněmovny, tedy ve funkcích spíše reprezentativních, působí dvě místopředsedkyně - Miroslava Němcová (ODS) a Lucie Talmanová (ODS). Jen jedna žena - Kateřina Jacques (SZ) - vede poslanecký klub.

Poslankyně Věra Jakubková (SZ) a Gabriela Kalábková (ČSSD) působí ve sněmovním hospodářském výboru - ani jedna tam nezastává předsednickou nebo místopředsednickou funkci.
Stejně je tomu ve výboru pro bezpečnost. Tam pracují dvě poslankyně - Zuzka Bebarová - Rujbrová (KSČM) a Kateřina Jacques.
V rozpočtovém výboru působí v tomto volebním období premiérově jediná žena, a to taktéž bez funkce v jeho předsednictvu - Miloslava Vostrá (KSČM). Do června 2006 byl rozpočtový výbor pověstný tím, že se jednalo o čistě "pánský spolek".
V zahraničním výboru působí tři ženy - Kateřina Konečná (KSČM) na pozici místopředsedkyně a dále Kateřina Jacques a Helena Mallotová (ODS).

Jinak je tomu v takzvaně měkkých výborech. Jediným výborem, kde ženy "pokrývají" všechny funkce v předsednictvu, je petiční výbor. Jeho předsedkyní je Zuzka Bebarová-Rujbrová, místopředsedkyněmi pak Helena Mallotová a Hana Orgoníková (ČSSD). Bebarová-Rujbrová skutečnost, že se jedná o čistě ženské předsednictvo, na začátku stávajícího volebního období okomentovala následovně: "Ledy se začínají lámat. Nedělám si ovšem iluze: kdyby šlo o výbor, který rozhoduje o válkách, kanónech nebo o penězích, nikoli ´jenom´ o lidských právech, bylo by to asi jinak...".

Poslankyně se také hodně angažují kupříkladu ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (ve zkratce výbor školský a kulturní) a ve výboru pro sociální politiku. Školský a kulturní výbor má dvě místopředsedkyně - Marcelu Mertinovou (ČSSD) a Michaelu Šojdrovou (KDU-ČSL). Dále v daném výboru působí Vlasta Bohdalová (ČSSD), Ladislava Zelenková (ČSSD) a Olga Zubová (SZ). Výbor pro sociální politiku má také dvě místopředsedkyně - Lenku Mazuchovou (ČSSD) a Alenu Páralovou (ODS). Dále ve výboru působí Anna Čurdová (ČSSD), Dana Filipi (ODS), Vladimíra Lesenská (ČSSD), Ivana Levá (KSČM), Marcela Mertinová (ČSSD) a Dagmar Molendová (ODS).

Druhá parlamentní komora - Senát - na tom není oproti sněmovně nikterak lépe. Spíš naopak. Z celkového počtu jedenaosmdesáti mandátu jich náleží jen deset ženám. V jeho předsednictvu nepůsobí žádná žena. Senátorské kluby vedou dvě ženy - Alena Gajdůšková klub ČSSD a bezpartijní Soňa Paukrtová Klub otevřené demokracie. Ve výborech, zabývajících se takzvaně tvrdými tématy, ženy téměř nepůsobí. Kupříkladu ve výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu působí jedna žena - Soňa Paukrtová. V senátním výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost nepůsobí žádná žena.

Ve vládě působí dvě ženy - Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) na pozici ministryně obrany a Džamila Stehlíková (SZ) coby ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny.

Autorka: Andrea CERQUEIROVÁ pro Fórum 50 %, o. s.

Článek vznikl za podpory ESF a státního rozpočtu ČR.

Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!