www.padesatprocent.cz › Paroubek slíbil ženám, že na kandidátkách ČSSD budou mít třetinu

Paroubek slíbil ženám, že na kandidátkách ČSSD budou mít třetinu

20.05.2006, autor: ČTK.

Paroubek Praha - Zavést kvóty pro zastoupení žen v politice do stanov sociální demokracie tak, aby tvořily třetinu obsazení kandidátních listin, slíbil dnes premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek představitelkám neziskových a zájmových organizací. "Představuji si také, že sociální demokracie dodá České republice první premiérku v historii," uvedl na tiskové konferenci po setkání s ženami. Paroubek také uvedl, že má i svou kandidátku na prezidentský post, její jméno však zveřejní za rok.

Lenka BennerováPremiérův slib ocenila Lenka Bennerová ze sdružení Fórum 50%%, které usiluje o rovné postavení žen v politice. Současně ale upozornila, že na kandidátkách ČSSD pro červnové volby je méně žen než minule. "Vítáme závazné prohlášení, bohužel se neodrazí ve volbách," uvedla na tiskové konferenci s tím, že naopak podle auditu kandidátních listin zřejmě po volbách klesne počet žen mezi poslanci ČSSD z deseti na šest.

Výsledky auditu kandidátních listin jednotlivých stran a předvolební preference občanů podle Bennerové ukazují na to, že by zastoupení žen ve sněmovně po volbách mohlo ještě klesnout, a to ze 17 na 14 procent. Nyní mají ženy ve sněmovně 17 procent křesel, v Senátu 11 procent. Ženy tvoří 29 až 53 procent členské základny jednotlivých stran. Do nejvyšších stranických pozic a na volitelná místa kandidátních listin se ale většinou nedostávají. Strany je obvykle umístí v dolní polovině seznamu. Nyní na prvních třech místech kandidátek stojí jen 18 procent žen.

Stanovy sociální demokracie už nyní obsahují ustanovení o zastoupení žen ve vrcholných orgánech strany. Často se ale sociální demokraté potýkají s nedostatkem kandidátek, například na funkce místopředsedkyň, stejné problémy mají i komunisté. Těm se podařilo místopředsedkyni zvolit až rok po sjezdu.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!