www.padesatprocent.cz › Paroubek: Kvóty pro ČSSD

Paroubek: Kvóty pro ČSSD

Členové vlády i jejich náměstci by měli podstoupit školení, které se zaměří na rovnost mužů a žen. Doporučení vládní rady pro rovné příležitosti včera večer schválili ministři.

Kabinet také chystá osvětovou kampaň, která má změnit povědomí společnosti o roli mužů a žen. Rada vedená poslankyní ČSSD Annou Čurdovou soudí, že vnímání rovných příležitostí obou pohlaví ve veřejnosti je stále nízké. Lidé, kteří mají ve státě rozhodovací pravomoci, by proto měli být náležitě proškoleni, aby k tématu rovnosti žen a mužů přistupovali dostatečně citlivě. Začít se má u kabinetu. Obsah školení si stanoví ministerstva, mezi lektory mohou být odborníci ze sociologického ústavu, ženských neziskových organizací či univerzit.

Žena není jen hospodyně

Česká společnost podle rady vidí ženy obvykle jen jako hospodyně, muže jako živitele. I když ženy dosahují stejného vzdělání a vydělávají, leží na nich péče o rodinu, děti a seniory.

Rada zdůraznila, že předsudky zasahují i do pracovní oblasti a vytvářejí na trhu práce podmínky pro diskriminaci. Vládě doporučila v příštím roce uspořádat kampaň, která by měla pomoci „spravedlivému rozdělení rolí“. Zaměřit by se měla na zastoupení žen v politice a vedoucích pozicích, slaďování rodiny a práce, odstranění diskriminace či ochranu před domácím násilím.

Rada rovněž navrhla členům vlády, aby za získání Evropského institutu pro rovnost žen a mužů v Brně začali mezi svými protějšky ze států EU lobbovat. Kabinet už loni rozhodl o tom, že Česko má o sídlo úřadu zájem. Oficiální kandidaturu předložila ČR Evropské komisi v dubnu. O instituci se uchází také Slovinsko, Litva a Slovensko.

V novém institutu by mělo pracovat asi 25 lidí. Jejich úkolem bude shromažďovat informace o rovných příležitostech, připravovat podklady pro úpravy předpisů či hledat opatření, s jejichž pomocí by bylo možné zvýšit například zastoupení žen v politice nebo umožnit sladění práce a rodiny.

(26. 5. 2006)


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!