www.padesatprocent.cz › Ohlédnutí za diskusním setkáním "Jak řešit projevy násilí vůči veřejně aktivním ženám?"

Ohlédnutí za diskusním setkáním "Jak řešit projevy násilí vůči veřejně aktivním ženám?"

Přinášíme ohlédnutí za diskusním setkáním s norskými expertkami k tématu násilí vůči veřejně aktivním ženám.

V pátek 28. března 2025 se ve smíchovském Impact Hubu sešly norské odbornice z organizace BeNow s účastnicemi diskuzního setkání "Jak řešit projevy násilí vůči veřejně aktivním ženám?". Páteční akce byla zároveň s workshopem Women Can Do It s norskou lektorkou Evou Søgnebotten, který proběhl o den dříve součástí bilaterálního projektu Inspirace z Norska: Prevence a potírání genderově podmíněného násilí na političkách a veřejně aktivních ženách, jehož cílem je sdílení zkušeností a příkladů dobré a osvědčené praxe v oblasti prevence a potírání genderově podmíněného násilí a také násilí v kyberporstoru vůči političkám a veřejně aktivním ženám.

Na úvod setkání byl představen policy paper, který vznikl ve spolupráci expertek Fóra 50 % a BeNow a zabývá se právě touto problematikou. Kromě širšího společenského kontextu byly představeny různé formy násilí, kterým jsou vystavovány veřejně aktivní ženy, a nastíněna možná řešení. Eva Søgnebotten (lektorka, CEO a zakladatelka organizace BeNow, která dlouhodobě působila ve vedoucích pozicích i politice) norskými – i svými osobními – zkušenostmi a kontextem. Expertka přiblížila pozadí norského boje proti genderově podmíněnému násilí.

Bylo to především hnutí #MeToo, které začalo otevírat debatu o nevhodném a obtěžujícím chování vůči ženám, když kvůli svému nevhodnému chování z norské politiky odešli dva její vrcholní představitelé. Nicméně od té doby se problematiku nedařilo otevírat příliš systematicky, a byly to tak hlavně instituce, neziskové organizace a politické strany, které se snažily zlepšovat situaci alespoň svými aktivitami a prací. Na začátku prosince loňského roku však byla představena rozsáhlá parlamentní zpráva o sexuálním obtěžování, která obsahuje doporučení norského Ministerstva kultury a genderové rovnosti ohledně sexuálního obtěžování, a měla by tak být prvním krokem k vytvoření strukturálních a systematických opatření a postupů, jak genderově podmíněnému násilí předcházet a jak jej účinně potírat. Zpráva se zabývá různými společenskými oblastmi – zaměstnání, vzdělání a školství, kultury, volnočasových aktivit, sortu, dobrovolnictví a také online prostředí –, chybí v něm však specifické zaměření na různé formy obtěžování a násilí vůči veřejně aktivním ženám.

Poté Eva Søgnebotten hovořila také o důležitosti síťování, podpůrných programů, networkingu a budování komunit pro ženy. Zdůraznila také skutečnost, že se jedná o strukturální společenský problém, nikoli o problém individuálního rázu. Ženy by tak neměly mít pocit, že jde o jejich osobní selhání a že jsou v tom samy. Mezi doporučení patří také mentoringové programy, v rámci kterých si ženy mohou být vzájemně oporou, podporovat se a sdílet své zkušenosti, vytvořit si praktické strategie, jak se vzájemně podporovat, a v neposlední řadě navazovat spojenectví s muži a hledat podporu i u nich.

V poslední části proběhla otevřená diskuse, v níž byl prostor klást dotazy, sdílet svoje postřehy a zkušenosti. Organizátorkám se společně s expertkami podařilo vytvořit velmi vstřícné a inspirativní prostředí, které ve spojení s odborným vhledem do problematiky, vyústily ve velice plodnou, podporující a konstruktivní debatu.

 

Projekt "Inspirace z Norska: Prevence a potírání genderově podmíněného násilí na političkách a veřejně aktivních ženách" byl podpořen Norskem prostřednictvím Norských fondů.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.