Místopředsedkyně Sněmovny se sice chtěla po dvou letech vrátit do vedení strany ale sama řekla: "Nechci, abych byla volená, protože jsem žena. Já chci, abych volená proto, že jsem dobrá v˙politice". Němcová nakonec místopředsedkyní zvolena nebyla, když nepostoupila do druhého kola. V nejužším vedení strany, tzv. grémiu (grémium ODS je složeno z předsedy strany, prvního místopředsedy, místopředsedů strany a předsedů parlamentních klubů) tedy po následující dva roky nezasedne žena. Širší vedení strany - výkonná rada, která má celkem 45 míst - je na tom lépe: ženskou polovinu lidtsva reprezentuje pražská zastupitelka Alexandra Udženija.
V tomto staronovém vedení bude ODS kandidovat do EP v roce 2009 i do PSP v roce 2010. Přitom strana proklamuje cca 35 % žen ve své členské základně. Těchto 35 % je však paradoxně v širším vedení zastoupeno pouhými 2,2 % a v užším vedení 0 %.
Strana ODS tak bohužel potvrdila svou pověst strany ženám uzavřené. V soutěži, kterou každý rok vyhlašuje Fórum 50 % se ODS opakovaně umisťuje na posledním místě ze všech parlamentních stran. Soutěž hodnotí, nakolik strany vytvářejí rovné podmínky pro zapojení žen a mužů. Letošní špatný výsledek ODS zapříčinilo především velmi nízké zastoupení žen nominovaných v krajských a zejména senátních volbách; strana rovněž ztratila body rovněž z důvodu absence žen ve vedení strany.
Zprávou číslo jedna z kongresu ODS tak zůstává pouze rezignace prezidenta Klause na post čestného předsedy, který je jedním z nejsilnějších odpůrců rovných příležitostí žen a mužů ale i antidiskriminačních přístupů. Jeho veto anti-diskriminačnímu zákonu přivedlo Českou republiku minulý týden k pokutě ze strany Evropského soudního dvora.