Emily Greene Balch
(8. ledna 1867 Boston – 9. ledna 1961 Cambridge, USA)
Emily Greene Balch se angažovala v ženském hnutí sufražetek, podporovala rasovou spravedlnost, kontrolu dětské práce i boj za lepší platové a pracovní podmínky pro zaměstnance a zaměstnankyně. Emily přispěla svým výzkumem k povědomí o Slovanech, kteří emigrovali do USA. Svůj výzkum shrnula v knize Naši Slovanští spoluobčané. V roce 1913 se stala profesorkou ekonomie a sociologie.
Emily se mimo jiné zajímala o mírovou politiku, spolupracovala například na dvou zásadních mírových konferencích v Haagu (roku 1899 a 1907). Jako delegátka Mezinárodního ženského kongresu v Haagu v roce 1915 sehrála důležitou role hned v několika významných projektech. Jedním z nejvýznačnějších bylo založení Ženského mezinárodního výboru pro trvalý mír, později přejmenovaném na Ženskou mezinárodní ligu pro mír a svobodu.
Ve spolupráci s Jane Addams a Alice Hamilton sepsala v roce 1915 knihu Haag: Mezinárodní ženský kongres a výsledky. S Jane sdílela také negativní postoj k zapojení USA do válečného konfliktu I. světové války. Ovšem svůj vyhraněný pacifistický názor změnila během II. světové války, kdy se obrátila spíše k názoru hájení lidských práv “s mečem v ruce”. Její přesvědčení charakterizoval nastupující internacionalismus, především v otázce důležitých vodních cest, letectví a zásadních regionů světa.
Po obdržení Nobelovy ceny míru v 79 letech dále pokračovala ve své celoživotní práci.
Zdroje:
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1946/balch.html