Velké ocenění získala trojice žen z Libérie a Jemenu. Liberijská prezidentka Ellen Johnson-Sirleaf, liberijská mírová aktivistka Leymah Gbowee a jemenská politička Tavakkul Karman. Bylo oceněno jejich úsilí za udržení míru a boj za práva žen. Nobelova cena za mír byla rozdělena rovným dílem. Ve světě se tato zpráva potkala s kladnými reakcemi.
Hellen Johnson-Sirleaf
(29. října 1938)
Hellen Johnson-Sirleaf se narodila v Libérii. Vystudovala College of West Africa, obchodní akademii Medison College, University of Colorado a Hardvarskou Unverzitu, kde získala magisterský titul ve veřejné zprávě. Po vojenském puči z roku 1980 sloužila krátkou dobu v metropoli země jako guvernérka Liberijské banky pro rozvoj a investice. Pak musela zemi opustit a pracovala u Světové banky v rámci rozvojového programu OSN. V roce 2005 se stala první ženou, která byla zvolena do čela afrického státu. Za celou dobu výkonu své funkce usilovala o mír a o hospodářské a sociální pozvednutí země a také o zlepšení postavení žen.
Leymah Roberta Gbowee
(1. února 1972)
Leymah Gboweeje výkonnou ředitelkou organizace Women Peace and Security Network of Africa se sídlem v ghanské Akkře. Je zakládající členkou a koordinátorkou žen v Mírovém programu západní africké sítě pro budování míru WIPNET/WAPNET. Působila jako komisařka pro mír a usmíření Libérie. Představila se na několika mezinárodních konferencích. V roce 2005 se představila na zasedání Rady bezpečnosti OSN, kde mluvila o ženách, bezpečnosti a míru.
Tavakkul Karman
(7. února 1979)
Tavakkul Karman se stala vůdčí osobností protestů a také vůdčí osobností v boji za ženská práva, demokracii a mír v Jemenu a to i před arabským jarem a během něj.
Zdroje: