Aun Schan Su Ťij
(19. června 1945 Rangún, Barma)
Aun Schan Su Ťij je dcerou generála armády za nezávislost Barmy, Aun Schana. Během svých studií politologie, filosofie a ekonomie v Anglii se seznámila se svým manželem Michaelem Arisem, kterého následovala do Tibetu či Bhútánu. V roce 1988 se navrátila kvůli nemoci své matky do Barmy, kde se touto dobou rozbouřily demonstrace za podporu demokracie. Su Ťij, vyznávající zásadně nenásilnou formu protestu, vstoupila do politiky jako opozice vojenské junty, která demonstrace brutálně potlačovala.
Následující rok, kdy junta již vládla zemi pevnou rukou, Su Ťij uvěznila poprvé do domácího vězení. Su Ťij odmítla nabídku propuštění pod podmínkou opuštění Barmy a zůstala uvězněná do roku 1995. Během doby jejího věznění, v roce 1990, jí vedená politická strana Národní liga pro demokracii jednoznačně vyhrála volby, které ovšem junta prohlásila za neplatné a odmítla předat moc. Su Ťij následující rok získala za svůj nenásilný boj za demokracii Nobelovu cenu míru. Své přesvědčení o nenásilném boji za demokracii shrnula ve své knize Osvobození od strachu a jiné spisy, vydané v roce 1995.
V roce 2000 na Su Ťij bylo znovu uvaleno domácí vězení, ze kterého byla propuštěna po dlouhém vyjednávání OSN s vládnoucí juntou v květnu 2002. Následujícího roku byla Su Ťij znovu uvězněna a její zadržení bylo prodlouženo po nedovolené návštěvě až do listopadu 2010.
V listopadu roku 2010 byla Su Ťij propuštěna. Od prvního zadržení v roce 1989 strávila v domácím vězení více než patnáct let. Když se v dubnu 2012 konaly doplňkové volby do dolní komory barmského parlamentu, politická strana Su Ťij Národní liga pro demokracii získala 43 křesel z celkových 45. Strana se tak stala oficiální opoziční stranou parlamentu a svou činností se tak začala podílet na vedení země.
Zdroje:
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1991/kyi.html