Zelení jsou ženám (opět) nejotevřenější

Fórum 50 % včera vyhlásilo výsledky 4. ročníku soutěže Strana otevřená ženám. Vítězkou se stala již počtvrté Strana zelených, druhá skončila KSČM a třetí ČSSD. Poslední je s velkým odstupem ODS. Celou tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde a fotky prohlédnout ve fotogalerii pod článkem.
V soutěži odborná porota hodnotí, jak parlamentní politické strany prosazují rovnost žen a mužů navenek, ale i ve svých vlastních řadách. Kritérií je celá řada: zastoupení žen na kandidátních listinách a ve vedení strany, rovné příležitosti ve volebním programu či reálné hlasování o zákonech souvisejících s genderovou rovností. V porotě letos zasedli politoložka Vladimíra Dvořáková, mediální expert Jan Křeček, politolog Petr Just a ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková. Jana Kavková hodnotí letoční ročník následovně: „Je zajímavé sledovat vývoj soutěžících stran za poslední čtyři ročníky. S výrazným náskokem opět zvítězila Strana zelených, která vyhrála i ve všech předchozích ročnících. Další pozice se ale mění. Tradičně dobré výsledky má KSČM za zmínku stojí také výrazné zlepšení KDU-ČSL. Naopak u ODS zůstává situace nadále tristní a propast mezi ní a vítěznými stranami je obrovská.“

První místo obsadila s výraznou převahou Strana zelených. Bodovala díky vysokému podílu žen na kandidátních listinách a ve vedení strany, uplatňování kvót a dobře vypracovanému volebnímu programu. Kritiku porotců/kyň však vyvolalo hlasování jejích poslanců a poslankyň pro zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů (resp. zákony), jež má výrazné důsledky z hlediska posilování genderových nerovnsotí.

Druhá v pořadí, Komunistická strana Čech a Moravy, tradičně podporuje téma rovných příležitostí žen a mužů. Uplatňuje také doporučení pro sestavování kandidátních listin, které v praxi až na výjimky skutečně dodržuje.  V tomto směru se liší od ČSSD, která sice proklamuje svou podporu vyrovnanému zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích, její kandidátní listiny tomu však neodpovídají. Právě nízký podíl žen na kandidátkách spolu s neschopností zvolit stranickou místopředsedkyni ji odsunul až na třetí místo.

Čtvrtá skončila v těsném závěsu KDU-ČSL, která si oproti minulým ročníkům výrazně polepšila. Jako jediná z hodnocených stran například ve volbách do Evropského parlamentu nominovala ženu do čela kandidátky, strana má také aktivní a výraznou ženskou frakci.

Na předposledním místě se ocitla nově vzniklá, parlamentní strana TOP 09. Bodový rozdíl mezi TOP 09 a čtvrtou KDU-ČSL  byl však propastný; a na druhou stranu o něco více bodů než poslední ODS získala jen díky zastoupení žen ve vedení strany a na kandidátních listinách.

Na posledním místě skončila zcela jednoznačně Občanská demokratická strana. Nejenže na jejích kandidátních listinách je nejméně žen a v širším vedení strany je žena pouze jedna, strana ale ani nevyvíjí žádnou aktivitu k tomu, aby ženy na vedoucí pozice dostala. Přitom v členské základně jich má zhruba 33 %. Oproti minulému ročníku z volebního programu ODS dokonce zmizela témata jako slaďování rodinného a pracovního života či domácí násilí – což jsou témata, která tato strana akceptuje, na rozdíl od pozitivních opatření.

Celkové hodnocení stran:
Strana zelených   141 bodů
KSČM               103,5 bodů
ČSSD                 87,5 bodů
KDU-ČSL          84 bodů
TOP 09              39 bodů
ODS                   14,5 bodů

Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!