Zdeňka Blišťanová
- starostka města Jeseník
- členka výkonného výboru TOP09
Jak jste se k politice dostala?
Náhodou. Chtěla jsem v roce 2014 podpořit TOP 09 v Jeseníku, a proto jsem přijala 2. místo na kandidátce pro volby do městského zastupitelstva. Výsledky voleb byly nad očekávání dobré a my (TOP 09) dostali nabídku jít do vedení města. Po volbách se ale prokázalo, že jednička naší kandidátky „odkláněla“ peníze bytového družstva a stáhla se z veřejného života. Já jsem se tak paradoxně stala kandidátkou naší strany na místostarostku.
Vůbec jsem na to nebyla připravena, bylo to těžké rozhodování, protože jsem celý život pracovala ve školství. Nakonec jsem se rozhodla tuhle výzvu přijmou, protože jsem cítila, že mám čím přispět. Jsem ráda, že jsem se tak rozhodla.
Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?
Pohybuji se zejména na komunální úrovni. V zastupitelstvu města Jeseník jsem od roku 2013, od roku 2014 zasedám i v radě města. Ve stejném roce jsem se stala i místostarostkou. Od roku 2018 stojím v čele města jako starostka. Kromě toho jsem ve výkonném výboru TOP 09, kde se snažím prosazovat regionální témata, o kterých by se mělo vědět i na celostátní úrovni.
Co Vás na politické práci baví?
Práce s lidmi. Jsem v každodenním kontaktu s občany Jeseníku, znám jejich problémy a snažím se je řešit. A je pro mě důležité, že můžu vidět výsledky své práce. Odměňující je pro mě především spolupráce s aktivními lidmi, s těmi, kteří pouze nečekají, že jim něco spadne do klína, ale sami se snaží věci změnit. Úkolem města je totiž především vytvářet prostředí, ve kterém se potom občané pohybují. Nemůžeme zajišťovat úplně všechno a potřebujeme součinnost občanů.
Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
Otevřenost radnice. Transparentnost. Důvěru lidí.
Každý v Jeseníku ví, že moje dveře jsou otevřené. Snažím se řešit jakýkoliv problém s kterýmkoliv občanem. Občas je to dost časově náročné, ale chci, aby všichni věděli, že jsme tu pro ně.
Ze školství (kde se musela vykazovat opravdu každá maličkost) jsem zvyklá dělat věci férově a otevřeně. Tenhle přístup razím i na radnici. A myslím, že lidé si toho všímají. Ví, že jsme jejich spojenci, nikoliv nepřátelé.
Podařilo se nám například otevřít novou sportovní halu, zrekonstruovat nový most nebo zřídit Radu seniorů. Na první pohled to může vypadat, že to nejsou nijak zásadní věci, ale pro každodenní život občanů v Jeseníku jsou velmi důležité a věřím, že ten život dělají lepším.
A samozřejmě mám obrovskou radost z vítězství našeho sdružení „Jeseník srdcem“ v komunálních volbách v roce 2018, kdy jsme získali více než 40 % hlasů.
Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?
Přiznám se, že minimálně. Svou práci beru velmi vážně a nemám moc volného času na další aktivity. Spíš se jako město snažíme vytvářet takové prostředí, kde jsou veškeré občanské akce vítané a podporované.
Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?
Nemám žádné konkrétní cíle. Už to, že jsem se stala starostkou města, ve kterém žiji, je pro mě obrovská čest a zároveň velký závazek. V současné době nemám ambice „jít někam výš“, protože si myslím, že bych ve vyšší politice ztratila každodenní kontakt s lidmi, tedy to, co mě na politice baví. Navíc komunální politika je chléb a sůl této země. Potřebujeme kvalitní starostky a místostarosty, abychom tuhle zemi někam posunuli.
Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?
Začala jsem podporovat TOP 09 (a později do strany i vstoupila), protože má odpovědný program, proevropskou politiku a zajímavé osobnosti. Samozřejmě musím zmínit především Karla Schwarzenberga, který je podle mě skutečně politik evropského formátu. Jeho příběh je neuvěřitelně zajímavý a jsem ráda, že jsem se s ní mohla potkat osobně.
Máte nějaký svůj politický sen?
Rozdělím to na dvě části. Můj osobní politický sen je, že (alespoň) v komunální politice budou všichni táhnout za jeden provaz, nebudou důvěru občanů zneužívat a svou práci budou vykonávat s maximálním nasazením.
A potom mám sen, že v čele České republiky budou stát čestní lidé, kteří umí přijmout zodpovědnost, uznat chybu a jsou schopni kompromisu. Bohužel mám pocit, že se této vizi v posledních letech spíše vzdalujeme.
Máte nějaký svůj politický vzor?
Těžká otázka, nad kterou jsem nikdy moc nepřemýšlela. Pokud bych měla říct jedno jméno, tak by to byla Dagmar Burešová, advokátka Libuše Palachové a ministryně spravedlnosti. Oceňují především její neuvěřitelnou odvahu. A také fakt, že se do politiky nijak „nehnala“. Ministryní se stala, protože byla velmi dobrá v tom co dělala. Tenhle přístup je mi sympatický.
Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?
Určitě bych jich v nejvyšších funkcích mohlo být víc, ale myslím, že současný trend k tomu směřuje. Alespoň ve svém okolí vidím v posledních letech, že do vedoucích pozic nastupuje víc žen, než tomu bylo dřív. Podle mě je to jen otázkou času, než se to projeví i v nejvyšších patrech politiky. Ono se nakonec vždycky ukáže, kdo je na danou pozici nejlepší kandidát, bez ohledu na pohlaví. A myslím, že ženy mají velkou výhodu v tom, že jdou víc k věci a neřeší tolik svoje ego. Snad mi kolegové-muži prominou.
Co je podle Vás politika?
To je hrozně složitá otázka. Politika je většinou vnímaná negativně, protože politici jsou hodně na očích. Každá „chyba“ je vidět a mluví se o ní. A je pravda, že se v politice pohybuje dost lidí, kteří chtějí přilepšit především sobě. Ale nemyslím si, že by to bylo výrazně horší, než v kterémkoliv jiném oboru lidské činnosti. A za sebe můžu říct, že jsem potkala desítky obětavých politiků (především starostů), kteří své práci a svým občanům dávají 100 % svého nasazení, všechen volný čas a často zapojují i své blízké. A to si zaslouží obdiv. Politika je jen odraz společnosti a vždycky bude taková, jakou si ji uděláme.
Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.