www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Veronika Tomková

Nadějná politička 2019: Veronika Tomková


''V politice je od každého oboru kousek. Zorientovat se rychle v problematice, pochopit vztahy a souvislosti není vždy snadné. Ale je to výzva. Nehledat výmluvy, ale nacházet řešení. Myslím, že to je to, co mě na tom baví.'' Přečtěte si celý rozhovor s zastupitelkou a radní města Dvůr Králové Veronikou Tomkovou.

 

 

Veronika Tomková 

  • zastupitelka a radní města Dvůr Králové
  • projektová manažerka v Revitalizace KUKS, o.p.s.

Jak jste se k politice dostala?

Po návratu ze studií do rodného Dvora Králové to byl jeden z logických úkolů v mém životě. Najít si práci, objednat se k zubařce a vstoupit do strany ;-).

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Členkou TOP 09 jsem od roku 2011 a aktivně pracuju na místní, regionální i krajské úrovni. V komunální politice se pohybuju jako zastupitelka, radní nebo členka komise rady města od roku 2015. Členkou Výboru zastupitelstva Královéhradeckého kraje jsem druhým rokem.

Co Vás na politické práci baví?

V politice je od každého oboru kousek. Zorientovat se rychle v problematice, pochopit vztahy a souvislosti není vždy snadné. Ale je to výzva. Nehledat výmluvy, ale nacházet řešení. Myslím, že to je to, co mě na tom baví.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Myslím, že za práci odvedenou v poslední komunální kampani se nemusím stydět. Ať to bylo spojení tří politických subjektů do DKoalice, zajištění financí na kampaň, organizace veřejných akcí od vzpomínkových, přes úklidové až po demonstrace s nezanedbatelnou účastí, realizace on-line i outdoor propagace, nebo door-to-door kampaň – mělo to smysl. Spoluobčané mě mohli lépe poznat. Vědí, že se k jejich problémům nestavím zády, ale hledám možná řešení. A pak to jsou desítky rozhodnutí a hlasování v zastupitelstvu a radě města, která věřím, že posouvají Dvůr Králové dopředu.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Mám za sebou organizaci veřejných úklidů v rámci iniciativy Ukliďme Česko. Vloni jsme se s podobně smýšlejícími občany pustili do uspořádání dvou demonstrací za slušného premiéra a slušnou vládu. V našem městě jsem iniciátorkou vzpomínkových akcí "Krátké kalhoty pro Václava Havla" 18. prosince a "Růže pro TGM" 7. března. Je-li potřeba, pomáháme s manželem při dětských sokolských šibřinkách nebo desetiboji.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Politiku vlastně nevnímám jako nástroj k naplnění svých kariérních ambicí. Budu ráda, když svojí prací přispěju k rozvoji města a regionu, snadnějšímu a spokojenějšímu životu jeho obyvatel. Asi to zní banálně, ale potěší mě, když budu užitečná.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Pocitově. Ideová východiska TOP 09 byla nejblíže mým názorům.

Máte nějaký svůj politický sen?

Spíš odpověď na otázku, kterou mi kladli už na základní škole. Čím chci jednou být? Starostkou ;-).

Máte nějaký svůj politický vzor?

Tomáše G. Masaryka

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Patrně máte na mysli nepoměr v zastoupení mužů a žen v politice? To je fakt, ale nemám pocit, že je třeba to zrovna řešit. Kdo chce, politiku si najde. Nebo si politika najde, ať už ji nebo jeho.

Co je podle Vás politika?

Líbí se mi pojem správa věcí veřejných. Nebo ještě víc - veřejná služba. Vyjadřuje totiž z jedné strany šíři záběru. A z druhé strany zároveň napovídá, že středobodem zájmu je služba veřejnosti, a ne její vykonavatel, tedy politik.

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen