www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Vendula Bartáková

Nadějná politička 2019: Vendula Bartáková


''Dobrá politika je schopnost domluvit se, mít rozumné argumenty, přesvědčit ostatní, že to, co já považuji za správné, má opravdu smysl a pohlídat si, aby se prvotní dobrá myšlenka nezvrhla v něco nesmyslného až obludného...'' říká lékařka a zastupitelka obce Bílovice nad Svitavou Vendula Bartáková.

 

 

Vendula Bartáková

  • zastupitelka obce Bílovice nad Svitavou
  • lékařka, vědkyně, akademická pracovnice

Jak jste se k politice dostala?

Oslovila mě moje dlouholetá kamarádka, která dávala dohromady novou kandidátku zajímavých a schopných lidí.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Na komunální úrovni nyní desátým rokem.

Co Vás na politické práci baví?

Různorodá témata, možnost rozhodovat o důležitých věcech, přinášet vlastní názor, měnit rozhodnutí jiných, vysvětlovat, co má podle mě smysl a proč.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Prosazení vytvoření nového středu obce, rozhodnutí o nákupu starého areálu mlýna a prosazení různých věcí, které by se měly v areálu vybudovat, ekologická témata - květiny v obci, pravidelně od začátku stojím za přípravou obecního Zpravodaje, který několikrát vyhrál soutěž o nejlepší zpravodaj roku, řídím mediální komisi obce, která má na starosti webové stránky, propagaci obce, obecní televizi a zpravodaj.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Jsem praktická lékařka, tudíž nelze nebýt aktivní v občanské sféře, mimo to se pohybuji při různých akcích pořádaných obcí či jinými obecními spolky a diskutuji s občany na různá témata, nyní rozjíždím projekt "květiny do obce" - vysazování květin na obecní pozemky.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Podílet se na návrhu přestavby a modernizace areálu mlýna pro sportovní, kulturní i duchovní využití širokou veřejností a poté klidného a důstojného odchodu z politiky :-)

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Založila jsem ji spolu s jinými občansky aktivními lidmi z obce, dávala jsem a stále dávám podněty, kam se má naše uskupení ubírat, vytvářím PR Sdružení Nový Směr v Bílovicích nad Svitavou.

Máte nějaký svůj politický sen?

Aby se lidé nenechali ovládnout svojí mocí, kterou v politice získají, byli skromní a zůstali při zemi, uvažovali selským rozumem.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Milada Horáková.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Samy ženy musejí chtít do politiky vstoupit, nenechat ze znechutit a odradit dravějšími muži (což je to vůbec nejtěžší), jít si za svým cílem a prosazovat rozumnými argumenty rozumné věci. Žen v politice je málo, ve vrcholové minimum, mělo by jich být více, ale chápu, že do prostředí politiky, které je o ostrých loktech a silných slovech, bohužel ne o rozumných krocích, se ženy nehrnou. Pokud budou rovnoprávně podporovány v jiných oblastech, zvlášť pracovních a sociálních, budou mít zázemí a oporu, pak si politiku jsou schopny najít samy.

Co je podle Vás politika?

Dobrá politika je schopnost domluvit se, mít rozumné argumenty, přesvědčit ostatní, že to, co já považuji za správné, má opravdu smysl a pohlídat si, aby se prvotní dobrá myšlenka nezvrhla v něco nesmyslného až obludného...

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!