www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Romana Žatecká

Nadějná politička 2019: Romana Žatecká


''V komunální sféře jsem prosadila mnoho dobrých věcí: spravedlivou podporu sportu v našem města - peníze dnes nedostávají jen vyvolené kluby, ale všichni, kdo se věnují dětem a mládeži. Výraznou finanční podporu sociálním službám ve městě poskytovanou občanům města, financování handicapovaných a seniorních sportovců, podpora zviditelnění talentů, vymýšlela jsem projekty pro seniory, také projekt Šikovné ruce, který propojil zaměstnavatele a žáky 7.-9. tříd základních škol.'' Přečtěte si celý rozhovor s Romanou Žateckou.

 

 

Romana Žatecká

  • Pears Health Cyber, s.r.o. – Chief Communication Officer
  • zastupitelka

Jak jste se k politice dostala?

Rozhodla náhoda - když v roce 2000 vznikly kraje, dostala jsem příležitost pracovat pro první krajskou samosprávu jako tisková mluvčí Ústeckého kraje, a tím pádem jsem čuchla k politické práci zblízka. Od toho byl jen krok (čítající 6 let) k rozhodnutí vyměnit pozici servisní za pozici aktivní. Takhle to zní hodně jednoduše, ale ta cesta byla dlouhá a tvrdá. Pořád je tvrdá, ještě dnes, a to po ní jdu už 13 let. Tehdy byla politika víceméně pánským klubem, takže žena s politickou ambicí byla něco jako exot. Taky se na mě mnoho lidí dívalo úkosem, že si buduju jméno, pozici, respekt v politickém prostředí, byla jsem podezřelá, že jsem šla s kůží na ten politický trh. Dneska už to je úplná samozřejmost, ale jsem ráda, že jsem si tu cestu mohla prošlapat. Od pánského politického klubu přes ženy vystrkované jako hezké tváře, kdy za nitky opět tahali muži, až po dnešní dobu, kdy ženy do politiky chtějí a jdou otevřeně. Abych byla genderově spravedlivá: jsem vděčná mnoha mužům, že mi na té cestě pomáhali, byly doby, kdy to bez nich opravdu nešlo.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 2010 na komunální úrovni (tři volební období zastupitelka, starostka města 2014-2018). Od roku 2012 na krajské (druhé volební období - zastupitelka, předsedkyně výboru hospodářského a regionálního rozvoje). V ČSSD pak předsedkyně místní a okresní organizace, v minulosti i krajské, členka ústředního výkonného výboru atd. Je toho mnoho za těch 13 let.

Co Vás na politické práci baví?

Mám vizi a jdu za ní: chci dělat svět lepším a měnit věci k lepšímu. Baví mě být tady pro lidi, což ani zdaleka neplatí o každém/každé, kdo je politicky aktivní.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

V komunální sféře jsem prosadila mnoho dobrých věcí: spravedlivou podporu sportu v našem města - peníze dnes nedostávají jen vyvolené kluby, ale všichni, kdo se věnují dětem a mládeži. Výraznou finanční podporu sociálním službám ve městě poskytovanou občanům města, financování handicapovaných a seniorních sportovců, podpora zviditelnění talentů, vymýšlela jsem projekty pro seniory, také projekt Šikovné ruce, který propojil zaměstnavatele a žáky 7.-9. tříd základních škol. Díky mojí tvrdé hlavě a neústupnosti je dnes na světě nejrozsáhlejší a nejucelenější kniha o historii našeho města a také se každoročně běhá městem City Cross Run. Nastartovala jsem rozvoj cestovního ruchu a přeshraniční projekty atd. atd atd.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Pokud jste aktivní v komunální sféře, ani to jinak nejde.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Svůj sen jsem si splnila a také získala mnoho vědomostí a poučení. Mohla bych v klidu odpočívat, ale politika je pro mě adrenalin. Spíše než něčeho v politice dosáhnout (neb toho už jsem zřejmě dosáhla) bych se chtěla v politice dožít, dočkat. Například toho, že politika bude váženým řemeslem a že v ní bude podstatně víc lidí tohoto těžkého řemesla znalých. A podstatně méně politických parazitů...

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Vybírala jsem srdcem a svou přirozenou vírou spravedlnost a solidaritu.

Máte nějaký svůj politický sen?

Myslím, že jsem se se svým politickým snem svěřila v odpovědi na otázku č. 14 :-)

Máte nějaký svůj politický vzor?

Ne. Ale inklinuji k lídrům, k lidem s jasným názorem, jasnou řečí a jasným směrem konání. Nesnáším kecaly a ty, co se vyvyšují nad ostatní. Nesnáším lháře a manipulátory.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Dnes je krásné období žen v politice a nevidím nutnost "ženy" řešit - ženy se dnes umějí prosadit a muži pochopili, že bez žen to v politice nejde. Ušli jsme velký kus cesty.

Co je podle Vás politika?

Umění možného a často i nemožného.

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

říjen 202021

Sebejistě v politice - Pardubice

Pětidenní vzdělávací program
listopad 22021

Sebejistě v politice - Ostrava

Pětidenní vzdělávací program
listopad 102021

Sebejistě v politice - Brno

Pětidenní vzdělávací program