www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Hana Tichánková

Nadějná politička 2019: Hana Tichánková


''Na politické práci mne baví jednoznačně možnost ovlivnit rozhodnutí věci veřejných - kde, kdy, jak a proč budou použity finanční prostředky k užitku a prospěchu obyvatel našeho obvodu. Snaha vidět dál než jedno volební období a uspokojení, že některé věci vznikly a přetrvají i v době, kdy už v politice nebudu.'' Čtěte celý rozhovor s místostarostkou MO Ostrava–Jih Hanou Tichánkovou.

 

 

Hana Tichánková

  • místostarostka městského obvodu Ostrava-Jih

Jak jste se k politice dostala?

Moje profese je daňový poradce a v roce 2014, mě oslovil klient, který sestavoval kandidátku do komunálních voleb. Dlouho jsem váhala, ale nakonec mě přesvědčil. Velkou roli hrála skutečnost, že žen je v politice málo, a že jsem celý život podnikala. V tomto oboru jsem uspěla, takže vstup do veřejného života byla nová výzva.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od podzimu 2014 jsem místostarostkou městského obvodu Ostrava-Jih, aktuálně druhé volební období, takže pátým rokem.

Co Vás na politické práci baví?

Jednoznačně možnost ovlivnit rozhodnutí věci veřejných - kde, kdy, jak a proč budou použity finanční prostředky k užitku a prospěchu obyvatel našeho obvodu. Snaha vidět dál než jedno volební období a uspokojení, že některé věci vznikly a přetrvají i v době, kdy už v politice nebudu.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Největším úspěchem je zavedení Participativního rozpočtu. Projektem, který jsme nazvali Společně tvoříme Jih, se mi od roku 2015 podařilo inspirovat další čtyři desítky měst a obcí v ČR. Když jsem na radnici tento projekt prosadila, nebylo nic než jen teorie, že něco takového existuje. Zásady pro jeho realizaci, které jsem vytvořila, dneska používají v různých lokálních obměnách všechna města, která projekt Participativního rozpočtu uvedla do života. Přímá účast obyvatel na rozhodování o místě, kde žijí je nesmírně důležitá součást veřejného života.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Nebyla, vzhledem k tomu, že jsem podnikala a jsem matkou dvou dětí, musela jsem jako mnoho jiných žen nejprve věnovat, kromě práce, čas, především rodině. Dnes už jsou dětí dospělé a já se můžu věnovat i dalším aktivitám.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Všeho co budu moci, jsem člověk s vizí, dokážu cokoliv dotáhnout do konce. Záleží jen na příležitostech, které vždy maximálně využiju. Ve prospěch naší společnosti a budoucnosti. Ať už města či naší země.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Nikdy dříve jsem nebyla členkou žádné strany, Hnutí ANO2011 rozbilo stojaté vody naší politické scény. Boj proti korupci a klientelismu, příslib odborníků v politice mě oslovil.

Máte nějaký svůj politický sen?

Určitě, více žen v politice. Chytrých, kreativních, sebevědomých. S tahem na branku. Jsme totiž citlivější na budoucnost, protože jsme matky. Méně pletichaříme, více pracujeme.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Margaret Thatcherová. Byla odvážná, dělala bolestná a nepopulární rozhodnutí, protože věděla, že je to pro její zemi dobré.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Řešení je v ženách. Mnohokrát jsem za svou politickou kariéru slyšela, že nevýhodou je, že jsem žena. Až mi zůstával rozum stát, že jsme v 21. století. Takže přímý, profesionální a sebevědomý přístup k problémům i vztahům, ať už se jedná o muže či ženu.

Co je podle Vás politika?

Umění kompromisu a schopnosti prosadit své myšlenky.

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!