www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Darina Kováčová

Nadějná politička 2019: Darina Kováčová


''Chtěla bych, aby se do politiky vrátila slušnost a respekt a nejlepší je jít dobrým příkladem sama. Někdy mám pocit, že leckteří oponenti v sobě nesou možná tolik zášti, že nejsou ochotni přijmout jiný názor než ten svůj a leckdy v zájmu politických bojů zapomínají, že jsme tu pro lidi.'' Přečtěte si celý rozhovor se starostkou města Jirkov Darinou Kováčovou.

 

 

Darina Kováčová

  • starostka města Jirkov
  • zastupitelka Ústeckého kraje

Jak jste se k politice dostala?

Už během svých univerzitních let jsem měla v hlavě takový záblesk a vizi, že bych se do svého rodného regionu mohla vrátit a být občansky a politicky aktivní. Události roku 2013 mě poté otevřely možnost se politicky angažovat, nejdříve jako sympatizant a poté i jako kandidátka v komunálních volbách 2014, kdy jsme všichni byli nováčkové.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Do komunální politiky jsem vstoupila v roce 2014, byla jsem zvolena zastupitelkou města. Vyjednávání koalice nám tenkrát nevyšlo, ale zpětně můžu říci, že ty 4 roky v opozici byly velkou školou. Seznámila jsem se s tím, jak vše funguje či nefunguje a přicházely i vize, jak věci dělat líp. Od roku 2016 jsem zastupitelkou Ústeckého kraje a jsem členkou Komise pro zahraniční vztahy. Od listopadu 2018 jsem dostala šanci vést celé město, jsem starostkou města, kde jsem vyrůstala.

Co Vás na politické práci baví?

Baví mě práce s lidmi, učit se stále něco nového, co politika i okolnosti přinášejí. Je to velká škola. Zároveň jsem moc ráda, že mohu něco nového a třeba i kreativního svému skoro rodnému (jsem tu od roku 1987) městu přinést a oplatit mu, že jsem zásluhou svých rodičů ale i Jirkova, strávila hezké dětství a dospívání. Baví mě vymýšlet projekty pro lidi, jak zlepšit žití ve městě.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Zlomovým momentem se stal loňský rok, kdy jsem dostala tu důvěru vést naše město. Historicky jsem první ženou v čele Jirkova a také na běžnou praxi, dost mladou starostkou. V politické práci jsem ve své podstatě stále teprve na začátcích a projekty jsou stále v plenkách. Něco málo se však již podařilo. Vedu město směrem k větší transparentnosti například v rámci zadávání veřejných zakázek a otevřenosti. Již v letošním roce jsme zavedli obdobu participativního rozpočtu. Zařadili jsme na plán investic rekonstrukci jirkovské synagogy, jež město v minulosti koupilo, která sice není kulturní památkou, ale zaslouží si pozornosti. Snížili jsme na naše město monstrózní projektovanou rekonstrukci objektu na náměstí z původních 110 mil. na 53,5 mil.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Angažovala jsem se vždy v různých aktivitách. Na univerzitě jsem byla členem plesového výboru, dále jsem se třeba věnovala mezinárodním výměnným programům studentů, ekologickým aktivitám, ráda vzpomínám na historické festivaly, kde jsem chodila v historických kostýmech a připadala si jak princezna. Byla jsem přítelem dětí UNICEF. Teď se věnuji naplno politice.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Chtěla bych, aby se do politiky vrátila slušnost a respekt a nejlepší je jít dobrým příkladem sama. Někdy mám pocit, že leckteří oponenti v sobě nesou možná tolik zášti, že nejsou ochotni přijmout jiný názor než ten svůj a leckdy v zájmu politických bojů zapomínají, že jsme tu pro lidi. V rámci města chci prosazovat třeba na první pohled menší věci, ale aby byly vidět a lidi z nich měli radost, protože malé věci dělají ve výsledku ty velké.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Hnutí ANO mi bylo sympatické, protože v roce 2013 mi přineslo alternativu k vládnoucí koalici, kterou jsem předtím volila.

Máte nějaký svůj politický sen?

Svůj první politický sen jsem si splnila a soustředím se především na to, abych svou práci dobře konala tady a teď. Nicméně člověk by měl stále snít, a tak sním i já třeba o tom v budoucnu reprezentovat svou republiku v rámci zahraničních vztahů.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Vystudovala jsem historii, tudíž pro vzory nemusím chodit daleko. Mými vzory jsou muži nesoucí jméno Masaryk. Ať už první prezident jako nositel morálních hodnot, slušnosti a dnes už symbol prvních let republiky, tak i jeho syn Jan, na jedné straně rebel, na druhé straně muž, jehož Hovory jsou jednou z mých nejoblíbenějších knih spojující srdečnost s velkými i obyčejnými myšlenkami.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

V posledních letech mám pocit, že se situace zlepšuje. Žen je v politice více a zastávají vysoké a odpovědné řídící pozice. Důležité je umět vyvážit mužský i ženský pohled.

Co je podle Vás politika?

Politika je veřejnou službou a také uměním komunikace a o stavění mostů z různých pohledů a názorů.

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

říjen 202021

Sebejistě v politice - Pardubice

Pětidenní vzdělávací program
listopad 22021

Sebejistě v politice - Ostrava

Pětidenní vzdělávací program
listopad 102021

Sebejistě v politice - Brno

Pětidenní vzdělávací program