Dagmar Vaňková
- starostka obce Jeřišno
Jak jste se k politice dostala?
K politice jsem se dostala tak, že se mi úplně nelíbily některé počiny vedení obce a chtěla jsem do dění v obci zasáhnout, přinést svůj názor, něco změnit.
Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?
Již třetí volební období pracuji jako uvolněná starostka obce Jeřišno na Havlíčkobrodsku.
Co Vás na politické práci baví?
Na mé práci mě baví především to, že mohu být prospěšná občanům, obci, regionu. Baví mě práce s lidmi, řešení a především vyřešení jejich problémů. Tato práce dokáže člověka velmi naplnit, ale zároveň stojí spoustu energie a času.
Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
Za své největší úspěchy považuji to, že jsem opakovaně volena starostkou obce. Zároveň jsem i opakovaně volena do orgánů mikroregionu Podoubraví (členka představenstva), Místní akční skupiny Podhůří Železných hor (členka správní rady a místopředsedkyně programového výboru) a v rámci Sdružení místních samospráv ČR (členka krajského předsednictva a členka pracovní skupiny pro veřejnou správu a služby). V rámci SMS ČR jsem v minulém roce pracovala jako koordinátorka vzdělávání starostů pro Kraj Vysočina. V roce 2016 jsem byla inspirací pro bakalářskou práci studentky na téma "Etický kodex a jeho význam pro profesní kompetence v pozici manažera".
Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?
Ano, i v občanské sféře se snažím být aktivní a hlavně se snažím podporovat spolky v naší obci a pomáhat jim, protože hlavně ty přispívají k pospolitosti občanů. Jsem členskou Sboru dobrovolných hasičů v Jeřišně, kde působím ve funkci jednatelky. V rámci Okresního sdružení hasičů Havlíčkův Brod jsem členkou výkonného výboru okresu a zároveň starostkou okrsku č. 2. Tento okrsek sdružuje 12 sborů a téměř 700 hasičů.
Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?
Chtěla bych svoji energii, svůj čas dát lidem v obci a v regionu, pokud o to budou stát. Chtěla bych přispět k dalšímu rozvoji naší obce v podhůří Železných hor.
Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?
V průběhu mé kariéry komunální političky jsem byla pouze sympatizant politického hnutí Starostové pro občany, které vzniklo v Kraji Vysočina. Po neúspěšných pokusech kandidovat v krajských volbách se toto sdružení pak začalo přiklánět k různým velkým politickým stranám. Tehdy jsem svoji činnost v hnutí ukončila.
Máte nějaký svůj politický sen?
Vést obec ke spokojenosti jejích občanů. Dávat svůj čas a energii lidem v místě, odkud pocházím, kde to dobře znám a kde to mám ráda. Znovu opakuji, že chci pracovat pro lidi v obci a v regionu, pokud o to budou stát.
Máte nějaký svůj politický vzor?
Miroslava Němcová.
Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?
Žen je v české politice pořád málo. Jejich situace není vůbec lehká díky tomu, že vlastně působí v mužském světě, kam se snaží vnést trochu ženské pracovitosti, ženského uvažování či názorů. Není se ovšem čemu divit, že se ženy do politiky příliš nehrnou. Pokud má žena zastat roli manželky, matky, hospodyňky a k tomu všemu dávat maximum času práce pro druhé, pak se většinou na politické posty dostávají až v pozdějším věku. Je ale dobré to, že našich žen v politice přibývá. Vše v životě by mělo být vyvážené a totéž platí i o mužském a ženském elementu v politice.
Co je podle Vás politika?
Pro mě je politika v dnešním pojetí zakázané slovo. Velmi se mi nelíbí mocenské boje mezi jednotlivými politickými stranami, korupce, boje o lepší místa, atd...... Podle mě je politika proces vedení obce či města. Všechno v našem životě je o lidech a tak i politik by měl být člověk, který svoji práci bude dělat s nejlepším vědomím a svědomím ku prospěchu obce, města, kraje či republiky a jejich občanů.
Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.