www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Božena Kudláčková

Nadějná politička 2019: Božena Kudláčková


''To nejhezčí na mé práci je zážitek z dokončeného díla, kdy na začátku je myšlenka, poté projekt, pak budování a na konci všeho hotová, funkční stavba. Ta chvíle pak smaže všechny starosti a potíže, které všemu předcházely a člověk má chuť jít dál, do dalších náročných akcí.'' Přečtěte si celý rozhovor se starostkou obce Duhá Božena Kudláčková.

 

 

Božena Kudláčková

  • starostka obce Duhá
  • místopředsedkyně Okresního výboru KDU ČSL České Budějovice

Jak jste se k politice dostala?

Po roce 1989 se hledali nové tváře do zastupitelstva obce a mne lákalo ovlivnit život v mé obci, namísto planých kritik. Oslovila mne KDU ČSL a já jsem si řekla, že když oni mně dali důvěru, dám jim já tu svoji.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 1994 jsme pracovala v místním zastupitelstvu obce a v roce 2006 jsme byla zvolena starostkou obce a tuto funkci zastávám dosud. Od roku 2009 jsem také členkou Okresního výboru KD ČSL a roce 2010 jsem byla zvolena také do Krajského výboru. Nyní jsem místopředsedkyně Okresního výboru KDU ČSL České Budějovice.

Co Vás na politické práci baví?

To nejhezčí na mé práci je zážitek z dokončeného díla, kdy na začátku je myšlenka, poté projekt, pak budování a na konci všeho hotová, funkční stavba. Ta chvíle pak smaže všechny starosti a potíže, které všemu předcházely a člověk má chuť jít dál, do dalších náročných akcí.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Víte, v komunální politice se těžko hodnotí, co bylo pro obec to nejdůležitější. Pro někoho je to vybudování kanalizace, pro jiného chodníky, nebo sportoviště. Za největší úspěch (a není to samozřejmě jen úspěch můj) považuji přístavbu pavilonu v naší základní škole a stavbu velkého parkoviště před školou. To jsme opravdu nutně potřebovali. Jinak za těch 13 let, kdy zastávám tuto funkci se toho zde vybudovalo opravdu mnoho. Všechny obecní budovy jsou zateplené a zplynofikované, ve všech 4 částech naší obce jsou vybudována sportoviště a dětská hřiště, budeme budovat zázemí na fotbalovém hřišti v Dubném. K mé práci však nepatří jen budování, ale také organizace kulturního a společenského života. Jsou zde tradiční akce, charitativní běh, setkání seniorů, které je spolu s partou dobrých lidí radost pořádat!

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Dosud jsme členkou TJ Sokol Dubné, hraji volejbal, v současné době jen rekreačně, v minulosti náš team hrál okresní ligu, v současnosti jsme předali pomyslné žezlo našim dcerám. Také jsem členkou SDH Dubné, kde se v současnosti snažím pomáhat při pořádání sportovních a kulturních akcí.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Nekladu si žádné vysoké cíle. Pro mne je důležité, aby naše obec vzkvétala a také aby zde byly pěkné mezilidské vztahy.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Jsem křesťanka. Proto je mi KDU ČSL blízké.

Máte nějaký svůj politický sen?

Mám. Aby slovo politik přestalo být v naší společnosti "sprostým slovem" a aby naše řady posílili mladí lidé, kterým nejde jen o zisk a slávu.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Ano. Bohužel ale již není mezi námi. Byl to Ing. Josef Lux.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Myslím, že v komunální politice je žen dost a vedou si velmi dobře! Je to tím, že jsou pracovité. Do té vyšší politiky se však dostanou jen málokdy.

Co je podle Vás politika?

Měla by to být služba lidu. Jedná o kompromis názorů, kdy je leckdy třeba ustoupit. Je to také schopnost přesvědčit ostatní.

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!