www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Blanka Charvátová

Nadějná politička 2019: Blanka Charvátová


''Ráda bych dosáhla toho, aby spolu dokázala opozice a vládnoucí koalice otevřeně komunikovat a participovat na společných projektech, které mají sloužit k rozvoji naší obce. Také bych ráda dokázala, že tato práce jde dělat slušně a bez okopávání kotníků, hledání špíny na těch druhých a vymýšlení pomluv.'' říká zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová.

 

 

 

Blanka Charvátová

  • zastupitelka Prahy 21
  • systémový specialista, GR CD, a.s.

Jak jste se k politice dostala?

K politice jsem se dostala živelně. V naší městské části jsme byli silně znepokojeni směrem, kterým se dlouhodobě ubírá. Dlouhá léta tu vládl člověk, který v roce 1989 rozháněl demonstranty. A stejnou filozofii, kterou načerpal u VB, používal i na vedení naší obce. Újezd nad Lesy nevzkvétal, úplně se zde zastavil čas. Když se podíváte na fotky centra obce z šedesátých či sedmdesátých let, tak zjistíte, že až na semafory se tady vůbec nic nezměnilo. A stejně se tu neměnilo ani myšlení. Při kampani do komunálních voleb za mnou chodili tehdejší zastupitelé a vyjadřovali údiv, proč vůbec kandiduji, že se tady stejně nikdy nic nezmění. A proto jsem kandidovala. Abych dokázala, že se věci měnit dají.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Jsem zastupitelkou Prahy 21 od října 2018.

Co Vás na politické práci baví?

Na politické práci mne baví její různorodost. Člověk přijde do kontaktu s lidmi různých názorů a přesvědčení, někteří lidé mají potřebu mne zastavovat na ulici a svěřovat se mi se svými starostmi a radostmi a já jsem ráda, když jim můžu pomoct. Někdy stačí je vyslechnout, někdy poradit a někdy je potřeba vyvinout větší aktivitu. Ale za ten dobrý pocit to stojí.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Za velký úspěch považuji vůbec to, že jsme se jako úplně nové uskupení, které začalo vznikat před rokem, dokázali dostat do zastupitelstva a přesvědčit krásných 25,92 % voličů, aby nám dali hlas. Jsme v opozici, takže více než na radnici se angažuji v rozvoji komunitního života na Praze 21.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Společně s přáteli jsme založili komunitní spolek ÚJEZD.KOM. Jeho hlavním cílem je podpora a rozvoj sousedského života v Újezdě nad Lesy, obnovení místních tradic, realizace sportovních a volnočasových aktivit. Založili jsme tradici Sousedského dne (ten nás čeká teď brzy 25.5.), pořádáme výměnné bazary Vítr v šatníku (swapy), tančírny, sousedské pikniky a mnohé další aktivity. Jednou bychom rádi založili komunitní zahradu na Sídlišti Rohožník.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Ráda bych dosáhla toho, aby spolu dokázala opozice a vládnoucí koalice otevřeně komunikovat a participovat na společných projektech, které mají sloužit k rozvoji naší obce. Také bych ráda dokázala, že tato práce jde dělat slušně a bez okopávání kotníků, hledání špíny na těch druhých a vymýšlení pomluv.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Jsme uskupení občanů, které vzniklo živelně, zdola. Sešli jsme se, protože situace v naší obci byla neúnosná. Jsme tedy lidé s podobným náhledem na život. Piráty jsem si vybrala proto, že jsou mi velmi blízcí svoji filozofií a jejich program je mi též velmi blízký.

Máte nějaký svůj politický sen?

Nemám, je to možná trochu zvláštní, ale já nejsem člověk, který by potřeboval k životu nějakou konkrétní funkci. Když věci fungují, tak jak mají, tak je mi jedno, jestli jsem starosta já, nebo někdo jiný.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Olga Richterová za to, jak zvládá skloubit práci s péčí o rodinu.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Není jednoduché být ženou, která se rozhodne angažovat v politice. Kromě zaměstnání a rodiny řešíte každý den ještě miliardu dalších věcí, potřebujete, aby den měl 48 hodin. A do toho se denodenně setkáváte s předsudky, že žena s malými dětmi politiku dělat nemá. Já si to nemyslím. Zrovna u Pirátů je krásně vidět, že když se chce, tak to jde. Stačí jen připravit vhodné podmínky a dovolit, aby jednání, která to svou povahou dovolují (třeba krajské schůze a jiné v Pirátském centru) byly babyfriendly. Dejme ženám šanci dokázat, že na to mají.

Co je podle Vás politika?

Politiku chápu jako správu věcí veřejných, kdy jsem tu od toho, abych tu byla pro ostatní. Snažím se vytvořit lepší svět pro naše děti.

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!