www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2019: Barbora Kořanová

Nadějná politička 2019: Barbora Kořanová


''Za svůj dosavadní největší politický úspěch považuji návrh zákona o právu občana na digitální služby, který bude přelomovým zákonem v oblasti českého eGovernmentu. Návrh předkládají poslanci ze všech poslaneckých klub, já návrh předkládám za nejsilnější poslanecký klub. Na tomto tématu pracuji od svého zvolení, protože v něm vidím velkou úsporu času pro naše občany i podnikatele. Můžeme se tímto zákonem zase o něco více přiřadit v oblasti inovací k západním státům.'' říká poslankyně Barbora Kořanová.

 

Barbora Kořanová

  • poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
  • předsedkyně Komise Rady města Plzně pro eGovernment

Jak jste se k politice dostala?

Politika a veřejné dění mne zajímaly již od mládí, vždycky jsem patřila k voličům české pravice, avšak právě situace v roce 2013 spojená s pádem Nečasovy vlády mne vybudila ke vstupu do hnutí ANO 2011 jako nového subjektu. Byla to doba obrovské nejistoty, kdy začaly vycházet na světlo kauzy spojené s korupcí, klientelismem a zneužíváním tajných služeb. Takhle jsem se poprvé v životě stala součástí nějakého politické subjektu, které mne později nominovalo na kandidátku v komunálních volbách 2014 a parlamentních volbách v roce 2017.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 2016 do roku 2018 jsem byla zastupitelkou MO Plzeň 2 - Slovany, kde jsem také působila na pozici místopředsedkyně Finančního výboru Zastupitelstva MO Plzeň 2 -Slovany. Od roku 2017 jsem poslankyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Od roku 2017 do roku 2019 jsem také byla místopředsedkyní oblastního sdružení hnutí ANO 2011 v Plzni. V současné době jsem také předsedkyní Komise Rady města Plzně pro eGovernment.

Co Vás na politické práci baví?

Tak zejména to, že je každý den trochu jiná. Poznáváte nové lidi, řešíte různá témata a účastníte se různých jednání. Zároveň je to jistá služba zemi, ve které jsem se narodila, zemi, kterou mám tolik ráda. Na politické práci je také skvělé, že poznáte různé lidské příběhy. Obrací se na mne lidé a organizace z nejrůznějších konců republiky s tím, zda bych pro ně nemohla v jejich věci něco udělat. Já se vždy snažím alespoň s danými lidmi setkat, vyslechnout je a zjistit možnosti, to je to, co mne na politice naplňuje, možnost pomoct druhým.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Za svůj dosavadní největší politický úspěch považuji návrh zákona o právu občana na digitální služby, který bude přelomovým zákonem v oblasti českého eGovernmentu. Návrh předkládají poslanci ze všech poslaneckých klub, já návrh předkládám za nejsilnější poslanecký klub. Na tomto tématu pracuji od svého zvolení, protože v něm vidím velkou úsporu času pro naše občany i podnikatele. Můžeme se tímto zákonem zase o něco více přiřadit v oblasti inovací k západním státům. Zároveň jsem předložila svou první novelu zákona o silničním provozu, která by měla kamionům v určitém čase zakázat jízdu v levém jízdním pruhu a ulevit tak řidičům osobních aut, zvýšit průjezdnost dálnic a přispět i ke snížení nehodovosti. Kdyby tato novela prošla, v což věřím, považovala bych to rovněž za zásadní úspěch.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Vždy jsem aktivně využívala svého volebního práva a snažila se k tomu motivovat i své okolí. Při studiu Právnické fakulty ZČU jsem zároveň byla členkou mládežnické politické organizace. V současné době na tyto aktivity bohužel již nemám prostor.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Ráda bych, kdyby se ještě do konce mého funkčního období podařilo schválit novelu občanského zákoníku, který by umožňoval homosexuálním párům vstoupit do manželství, což zásadně podporuji. Také bych moc ráda byla u schválení návrhu zákona o právu občana na digitální služby. Máme i několik dílčích projektů, se kterými se na mne obrátili starostové z Plzeňského kraje a s nimiž se také pokusím něco udělat.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve kterém/m jste politicky aktivní?

Zejména podle programu, chtěla jsem působit v subjektu, který nabízel nové teze. Zároveň mi také záleželo na morálním kreditu toho subjektu, zda jsou v jeho čele lidé, kteří tady 20 let rozkrádali Českou republiky, nebo zda je ve vedení člověk, který vybudoval z nuly firmu, která tehdy zaměstnávala 30 000 lidí a byla v ČR společensky odpovědná. Do hnutí jsem nevstupovala za vidinou funkce nebo peněz, ale protože jsem se již na nezodpovědnou politiku "tradičních" stran nemohla dívat.

Máte nějaký svůj politický sen?

Tak ten asi vyloženě nemám, ale někdy spíše v nadsázce říkám, že bych si přála na Pražské hradě ženu ve funkci prezidentky a že kdyby na to přišlo a cítila bych podporu, tak bych do kandidatury šla, ale je to spíše vážně jen nadsázka než politický sen. Dovolím si parafrázovat Andreje Babiše a říct, že když náhodou spím, tak o politice vážně nesním.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Rozhodně prvorepublikovou senátorku Františku Plamínkovou, kterou považuji za první dámu české (tehdy československé) politické scény, protože ženy k politice vůbec přivedla. Moc si ji vážím a před jejím odkazem mám velkou úctu. O tom, že celý život stavěla na pravdě a cti svědčí i to, že byla v roce 1942 Nacisty v Kobylisích popravena. Každý politik musí mít rád národ, v jehož službách pracuje a v tomto by nám právě Františka Plamínková měla být inspirací, protože svůj národ odmítala v nejtěžších chvílích opustit.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Podle mne je ta situace dobrá, žen v politice přibývá. Máme hejtmanky, poslankyně, primátorky, ministryně atd., takže to vůbec nevidím nějak kriticky. Jsem zásadně proti nějakým kvótám, protože tato situace se musí vyvíjet přirozeně. Ženy musí pochopit, že politika není jen mužskou hrou, ale že i ženy v ní mají své zásadní a nezastupitelné místo. Nemá to přímo řešení, je zde však důležitá osvěta.

Co je podle Vás politika?

Politika je pro mne osobně činnost, kterou buď máte rádi, nebo ji nesnášíte. Není nic mezi. Zároveň je to činnost, kdy výsledky nevidíte hned, tak jako je tomu u řady jiných profesí, což může být pro někoho, kdo celý život orientuje na okamžité výsledky tvrdá srážka. Politika je umění kompromisu, takže si musíte zvyknout, že málokdy něco projde, tak jak jste si to na začátku představovali. Je to v zásadě činnost, která na svém začátku byla velmi váženou (například ve starověkém Říme byli politici vážení lidé), a postupem času se stala díky svým nositelům nedůvěryhodnou a špatně vnímanou.

 

 

Soutěž se uskutečnila v rámci projektu „Ženy, máte na to! Podpora komunálních političek – vzorů pro dívky“, který byl podpořen grantem Velvyslanectví USA v ČR.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!