www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Terezie Kořínková

Nadějná politička 2016: Terezie Kořínková


"Chtěla bych přesvědčit co nejvíc lidí, že lidé jako já nechodí do veřejné sféry pro osobní profit, jak je dnes obecně vnímáno. Dělají to proto, aby udělali něco pro ostatní. Protože na to prostě mají elán a dobré nápady." Starostka obce Úholičky, Terezie Kořínková.
Terezie Kořínková

  • starostka obce Úholičky, nezávislá

Jak jste se k politice dostala?

Musela jsem být vždy u všeho, co se v mém okolí dělo - v dětství na recitační soutěži, na závodech v běhu nebo ve vodáckém oddíle. Později jsem celkem logicky chtěla ovlivňovat i dění v obci, ve které žiju. Když se čas naplnil, kandidovala jsem na starostku obce.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Na postu starostky pracuji od roku 2010, kdy naše volební uskupení vyhrálo volby.

Co Vás na politické práci baví?

Práce s lidmi mě baví jako taková, i když někdy je hodně náročná. Je to hodně o komunikaci, někdy nejde o to přesvědčovat, ale pozorně naslouchat. A že se někdy dostaví zdánlivě neřešitelný problém? Nevadí, problémům se dnes moderně říká výzva!

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Za největší úspěch považuji majetkové vyrovnání obce s vlastníkem majoritní části obce, které nebylo od restituce dořešeno. Dále se podařilo zrealizovat projekty, na které jsme pyšní. Problém s nedostatečnou kapacitou školky jsme vyřešili novostavbou nízkoenergetické MŠ, historický statek na návsi se podařilo zrekonstruovat a zřídit zde kromě nové radnice i společenské centrum obce včetně obecní hospody. Za zmínku určitě stojí výsadba několika set stromů, spojených s obnovou polních cest a prostupnosti venkovské krajiny. Obnovil se i společenský a kulturní život v obci.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Dlouhodobě jsem se věnovala sportovní činnosti s dětmi a ženami a dělám to dodnes. Spolupořádáme sportovní i kulturní akce v obci, stály jsme za obnovou tradic, např. pálení čarodějnic, stále pořádáme tábory, výlety, setkání, slavnosti. Ú-holky (z Úholiček)reprezentují obec na soutěžích a přehlídkách se svými vystoupeními. Jako maminka na mateřské dovolené jsem zajistila realizaci prvního dětského hřiště v obci a zajišťovala program pro maminky a jejich děti v obci. O hřiště jsme se i pravidelně staraly. Vzhledem ke své profesi stavební inženýrky jsem byla členem stavební komise v obci.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Chtěla bych přesvědčit co nejvíc lidí, že lidé jako já nechodí do veřejné sféry pro osobní profit, jak je dnes obecně vnímáno. Dělají to proto, aby udělali něco pro ostatní. Protože na to prostě mají elán a dobré nápady. Asi naivní, že?

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Nechtěla jsem a nechci být členem jakékoliv strany, proto jsem příznivcem hnutí STAN. V hnutí Starostové a nezávislí jsem potkala spoustu lidí, kteří svojí práci dělají dobře a vážím si jich. Jsou to lidé, kteří pracují na obcích a městech a vědí, co obce a města potřebují, mají to zažité. Na každém setkání si řeknu, jaké mám ještě rezervy. Jsou pro mě inspirací do další práce.

Máte nějaký politický sen?

Politický sen nemám. Čas ukáže. Tak jako ze mě udělal z ženy obecné, ženu obecní, tak mě zavane třeba do jiných pater. Nos už strkám do různých témat. Teď sním ale o tom, že budu dobrou matkou třech dětí, dobrou manželkou a dobrou starostkou a nezblázním se.

A politický vzor?

Politický vzor nemám, ale fandím všem ženám, které se do politiky daly. Ať je to na jakékoliv úrovni. Mají to prostě vzhledem ke všem ostatním životním posláním těžší než muži.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Když se nad tím zamyslím, tak v poslední době jsou v okolních obcích starostkami většinou ženy, v ostatních jsou třeba místostarostkami. Takže na komunální úrovni žen určitě přibylo. Jsou komunikativnější, empatičtější a velmi tvůrčí. Každá žena, která se rozhodne být veřejně činná musí mít perfektní zázemí v rodině, aby se mohla práci věnovat naplno. V politice nebo jinde je stále otázka volby - kariéra nebo rodina? Není třeba odsuzovat ty, co obětují práci vše a zůstávají třeba samy. Zároveň se ale také nemůžeme divit, že mnoho žen do toho po vyhodnocení pro a proti prostě nejde.

Co je podle Vás politika?

Nemám to slovo ráda. Nerada se o sobě vyjadřuji jako o političce. To, co dělám je veřejná služba ve všech oblastech života občanů. Politika pro mne znamená postarat se o to, aby u nás lidé žili rádi.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen