www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Pavla Friedrichová Sirůčková

Nadějná politička 2016: Pavla Friedrichová Sirůčková


"Politika je takový způsob rozhodování a jednání, který má vést k dobré péči o "svěřenou" komunitu lidí, ale i o celé prostředí, ve kterém tato komunita žije." Seznamte se se starostkou obce Bukovka, Pavlou Friedrichovou Sirůčkovou.
Pavla Friedrichová Sirůčková

  • starostka obce Bukovka, nezávislá
  • OSVČ

Jak jste se k politice dostala?

Chtěli jsme změnit způsob správy obce, nelíbilo se nám, jak se nakládá s obecními prostředky a že se "nic" neděje. Založili jsme proto kandidátku občanů, kteří o změnu usilují a část občanů nám dala svůj hlas.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

¨Nyní jsem starostkou obce 2. volební období. Začínala jsem před 10 lety jako místostarostka.

Co Vás na politické práci baví?

Rozmanitost práce na malé obci. Nahlédnu do všech možných oborů, setkávám se se zajímavými lidmi. Je to pro mne výzva. Začít něco nového a usilovat o to, aby vše došlo do zdárného konce.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Že se podařila realizovat výsadba zeleně podél vybraných obecních cest, dokončit rekonstrukce vodovodu, opravy chodníku a další stavební práce. Ale snad nejvíce mne těší, že se v loňském roce podařila uskutečnit oslava výročí obce, včetně vydání publikace o její historii. A to díky dobrovolné práci spousty lidí okolo. Nesmírně si jejich pomoci cením. Bez všech těch lidí by to nešlo.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Jsem členkou místního křesťanského sboru, kde se snažím věnovat práci s dětmi. To, zda je to k užitku musí zhodnotit jiní.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Kromě stavby cyklostezek a revitalizaci zeleně v obci snad toho nejdůležitějšího. Snažit se přesvědčit lidi, že pokud chtějí být spokojení tam, kde žijí (třeba ve své obci), je nutné se aktivně zapojit a přiložit ruku k dílu. Pokud budeme stát stranou a jen přihlížet, fungovat to nebude.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Nejsem členkou politické strany ani hnutí. Kdybych si měla vybrat, tak asi KDU-ČSL. Je mi nejbližší svou politikou zaměřenou na rodinu.

Máte nějaký politický sen?

Kdyby se podařila změnit politika rivality na politiku spolupráce.

A politický vzor?

Asi ne, ale je mi sympatická Táňa Fišerová svou skromností a nadhledem.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Moc jsem na toto téma nepřemýšlela, názor na to nemám. Jen si myslím, že pokud se ženy angažovat v politice chtějí (alespoň v té komunální), tak příležitost mají. Je to ale mnohem těžší z časového hlediska, protože se obecně předpokládá, že se žena bude starat o děti a domácnost a to ostatní je až navíc. Vím to z vlastní zkušenosti, kdy jsem většinu času dělala starostku při rodičovské dovolené.

Co je podle Vás politika?

Takový způsob rozhodování a jednání, který má vést k dobré péči o "svěřenou" komunitu lidí, ale i o celé prostředí, ve kterém tato komunita žije. Takovému způsobu se dnešní politika zpronevěřila a její význam se degradoval.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!