www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Monika Oborná

Nadějná politička 2016: Monika Oborná


"Politika je služba lidem, velká odpovědnost vůči voličům." Přečtěte si celý rozhovor s Monikou Obornou, zastupitelkouza hnutí ANO.
Monika Oborná

  • zastupitelka Náměšti nad Oslavou, ANO
  • projektová manažerka u společnosti AGRO 2000 s.r.o.

Jak jste se k politice dostala?

Už jako studentce mi velmi vadila lhostejnost mladých lidí k politickému dění. Byla jsem nespokojená a toužila po změně. V té době se začalo formovat hnutí ANO a mě přestalo bavit o problémech pouze mluvit a rozhodla jsem se aktivně zapojit. Posupně jsem se začala zajímat o problémy v regionu a okolí svého bydliště.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

V roce 2012 jsem se stala jedním ze zakládajících členů hnutí ANO. Podařilo se mi vybudovat fungující oblastní organizaci hnutí ANO v Třebíči, kde jsem v roce 2015 byla potřetí zvolena oblastní předsedkyní. Od roku 2012 působím již třetí volební období ve funkci místopředsedkyně krajské organizace hnutí ANO na Vysočině. Od roku 2013 jsem pracovala jako asistentka ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové a v roce 2014 jsem byla zvolena členkou zastupitelstva v Náměšti nad Oslavou.

Co Vás na politické práci baví?

Politika je velmi pestrá díky práci s občany. Je nutné s lidmi komunikovat. Potřebuji mít neustále živý kontakt s lidmi. Zpětná vazba je pro mne cenný zdroj informací a názorů.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Začátky nebyly jednoduché, vnímala jsem nejistotu občanů zejména proto, že jsem mladší ročník. Svojí zodpovědností a pílí jsem dokázala vybudovat fungující organizaci tehdy nově vznikajícího politického uskupení. Obklopila jsem se schopnými lidmi a dnes jsme úspěšný tým se zastoupením nejen v komunální politice. V oblasti komunální politiky je důležité dát šanci a podporu dobrým projektům, proto jsem podpořila mnoho projektů a investičních akcí, které přispívají k rozvoji města. Snažím se naslouchat občanům, avšak mluvím jen tehdy, když chci říct něco podstatného, nejsem politik řečník, který se rád poslouchá.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Druhým rokem spolupracuji se sdružením pomáhajícím mentálně postiženým lidem. V minulém roce se nám také povedlo zorganizovat materiální sbírky pro dětské domovy. Mým cílem je být stále více aktivní v občanské sféře, v letošním roce plánuji akce zaměřené na seniory.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Současně se věnuji komunální politice, kterou hodnotím jako skvělou průpravu a zkušenost. Vzhledem ke svému věku, vnímám negativně situaci odlivu mladých lidí. Vysočina se musí stát pro mladé lidi atraktivní kraj, který nabídne možnost vzdělání a pracovního uplatnění.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Snažila jsem se přiložit ruku k dílu už při samém vzniku hnutí ANO, nešlo tehdy o cílený výběr politické strany, v té době jsme měli pouze vizi a chuť věci změnit k lepšímu. Volba pro hnutí ANO byla pro mě přirozená, jsem zvyklá problémy řešit, nikoliv o nich dlouze mluvit a neznám jinou stranu s podobnou vlastností.

Máte nějaký politický sen?

Obecně bych si přála lepší politickou kulturu naší země, více slušných a kompetentních lidí vstupujících do politiky.

A politický vzor?

Prvotním impulsem aktivní politické činnosti pro mě byla osobnost Andreje Babiše. Pamatuji si na první společné setkání v roce 2012, zaujal mě svojí přesvědčivostí a urputností. Vážím si jeho pracovitosti a férovosti.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Ženy mají výhodu větší empatie, cit dříve rozpoznat mezilidské vibrace. Pokud ženy chtějí uspět v politice, musí se umět prosadit a mnohdy přesvědčit o svých schopnostech. Nejsem příznivkyně kvót, úspěšné ženy se dokáží prosadit i bez nich. Naposledy mě však překvapilo srovnání Global Gender Gap, Česká republika vyšla s jedním z nejhorších výsledků.

Co je podle Vás politika?

Politika je služba lidem, velká odpovědnost vůči voličům.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen