Monika Horáková
- zastupitelka Prahy 2, Strana zelených
- překladatelka
Jak jste se k politice dostala?
Jako studentka jsem v roce 2006 přišla na stáž do kanceláře tehdejší poslankyně za Stranu zelených Kateřiny Jacques. Stáž se po měsíci proměnila v placenou práci a já jsem dva roky sledovala zelenou politiku zblízka, tehdy ještě stále jako nečlenka. V roce 2013 jsem do Strany zelených také sama vstoupila.
Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?
Od roku 2014 jsem zastupitelkou v Praze 2 a také členkou redakční rady Novin Prahy 2. Již dříve jsem působila v naší městské části jako členka bytové komise (2011). V roce 2016 jsem byla po ročním působení v pražském stranickém vedení zvolena do předsednictva Strany zelených.
Co Vás na politické práci baví?
Posouvat hranice možného, dívat se za obzor. Neuspokojují mě zavedená pravidla jen proto, že jsou zavedená. Stále hledám, zda ještě nemáme lepší řešení. Obzvlášť proto, že zavedená pravidla většinou vyhovují zejména těm, kdo jsou právě u moci. Že se bezmocní mohou dostávat z různých důvodů pod tlak, už pro mocné nebývá tak podstatné.
Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
V Praze 2 je Strana zelených aktuálně v opozici. Naposledy jsme upozornili na podezřelý záměr vládnoucí koalice vykácet stromy v zahradě u památkově chráněné roubenky a postavit tam 35 bytů a 42 garáží. Díky politickému i veřejnému tlaku se nám podařilo odvrátit souhlas zastupitelstva se smlouvou s investorem. Že si pak vládnoucí strany smlouvu odsouhlasily o týden později na uzavřeném jednání rady, to je skandální. Zřejmě jsme jim šlápli na kuří oko.
Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?
Od narození svých dětí usiluji aktivismem o lepší podmínky pro rodící ženy. Českému porodnictví by prospěla notná dávka humanizace, a to v zájmu rodících žen, rodících se dětí i v zájmu zdravotnického rozpočtu. Na podzim 2015 jsem s přáteli iniciovala dobrovolnickou pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze. Iniciativa Hlavák funguje dodnes, vedení převzalo ještě na podzim několik statečných žen.Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?
Chci být u toho, až se Strana zelených dostane zpátky do Poslanecké sněmovny.Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?
Podle hodnot, které považuji za důležité: svoboda, rovnost, solidarita, udržitelnost. Hodnotová shoda ale ještě neznamená, že do nějaké strany vstoupíte. Zůstanete třeba jen u toho, že ji volíte. Můj vstup k zeleným usnadnila otevřenost Strany zelených k lidem z venku a relativně dobrá prostupnost stranických struktur - líbí se mi, že stranické orgány nebývají u zelených zabetonované stále stejnými lidmi.Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?
Považuji ji za špatnou. Političky nejsou dostatečně zastoupeny, a opravdu to není proto, že by v České republice byl nedostatek žen schopných dělat politiku. Problém je ve ztížených podmínkách pro vstup do politiky. Kvóty v kombinaci s dalšími opatřeními (např. schůze přátelské k dětem) jsou myslím jediný účinný způsob, jak zastoupení mužů a žen v politice vyrovnat.
Co je podle Vás politika?
Politika je ovlivňování pravidel hry, která se odehrává všude kolem nás.