www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Ludmila Bubeníková

Nadějná politička 2016: Ludmila Bubeníková


"Baví mě možnost měnit tvář naší obce, pestrost problémů a jejich řešení, viditelné výsledky práce v relativně krátkém čase. Je to kus mého života. Když se ohlédnu zpátky, můžu si říct, že jsem nežila zbytečně", říká starostka a bývalá poslankyně Ludmila Bubeníková.Ludmila Bubeníková

  • starostka obce Velká Polom, nezávislá

Jak jste se k politice dostala?

Dostala jsem v roce 1994 nabídku kandidovat v rámci komunálních voleb.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 1994 do 2002 jako členka zastupitelstva obce a rady obce Velká Polom, od roku 2002 dosud ve funkci starostky obce. V letech 2010 - 2013 poslankyně Parlamentu ČR, od roku 2010 dosud také jako předsedkyně krajské organizace politického hnutí Starostové a nezávislí v Moravskoslezském kraji.

Co Vás na politické práci baví?

Baví mě možnost měnit tvář naší obce, pestrost problémů a jejich řešení, viditelné výsledky práce v relativně krátkém čase. Ráda vymýšlím nové projekty a dohlížím na jejich realizaci, zajišťuji jejich financování. Radost z dokončeného díla je pak obrovská. Je to kus mého života. Když se ohlédnu zpátky, můžu si říct, že jsem nežila zbytečně.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

U nás jsou vidět výsledky naší práce téměř všude. Nové nebo zrekonstruované objekty všech školních budov včetně tělocvičny, nová mateřská školka, kulturní středisko, sokolovna, pošta, Dům hasičů, objekt služebny policie, knihovna, tribuna u hřiště, víceúčelové hřiště, ale i chodníky, bezpečnostní prvky na komunikacích, cyklostezka, bezbariérové vstupy, parky, posezení atd. atd. Většina akcí byla spolufinancována z různých dotačních titulů, ministerských programů, EU, SFDI, MMR a několik dalších. I díky tomu jsme toho stihli víc než dost. Největší úspěch? Složení kandidátky ze vstřícných, pracovitých a rozumných lidí, přátelské zastupitelstvo, které rozhoduje ne podle politického trička, ale zdravého rozumu a s důvěrou ve vedení obce. Z toho pak vyplývá velmi dobrá spolupráce a chuť pouštět se do dalších věcí.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Na to mi nezbývá moc času, většina aktivit je vždy tak nějak spojena s funkcí starostky obce. Několik let jsem byla členkou malířského kroužku - maluji olejem, ale i tady pro nedostatek času jsem aktivity musela omezit.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Znám komunální sféru, tři roky jsem strávila v Poslanecké sněmovně, chybí už jen mezičlánek - krajská samospráva. Pokusíme se získat mandáty a ovlivnit dění v našem kraji. A když se na tu otázku podívám pragmaticky - připravujeme výstavbu oddílné kanalizace a ČOV, projekt náročný na finance, ale i stavebně-technicky a hlavně nevděčný. Doufám, že jej společnými silami zvládneme a ve zdraví přežijeme všechno, co nás čeká.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Vždy si vybírám podle sympatií lidí, se kterými se setkám. Naše vedení je mladé, odvážné a schopné, ale především slušné. Nechtěla bych své jméno spojovat s politickými skandály, nepravostmi a švindly. Setkávání s ostatními starostkami a starosty je přínosné a povzbuzující. Problémy, které řešíme, jsou někdy stejné, někdy obdobné, na nic si nehrajeme, vzájemně si umíme poradit a podržet se alespoň morálně. Uvědomujeme si, že sláva je pomíjivá, naopak slušné zacházení se vám vždy vrátí. Není nad dobré vztahy.

Máte nějaký svůj politický sen?

Zajímavá otázka. Snad jen to, aby si naši občané více vážili všeho kolem, co se nám podařilo, aby ubylo agresivity a vzájemného napadání. Aby pochopili, že postavit se do čela obce či města znamená kus odvahy. Politik je dnes téměř nadávka - nezaslouženě. Někdy je mi z toho smutno. Znám spousty politiků - na všech úrovních. Většina jsou zodpovědní a slušní lidé. Zaslouží si úctu a uznání.

Máte politický vzor?

Snad ani ne. Často se však zamýšlím nad Angelou Merkelovou a s obdivem sleduji, jak zvládá ty nesmírně náročné problémy, které zmítají Evropou a celým světem. S bravurou a sebevědomě předstupuje před veřejnost i s tématy, u kterých hrozí, že ji zlámou vaz. Patří mezi nejmocnější a nejsilnější ženy na naší planetě.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Žen je v politice málo, neprosazují se tak cílevědomě a někdy i agresívně jako muži. Na kandidátkách převažují muži, kteří vytvářejí dojem, že můžou pracovat v jakékoliv funkci. Ženy si méně věří, více zvažují své schopnosti a možnosti a jsou tak často odsouvány do pozadí. Na druhou stranu je třeba přiznat, že se nikam moc nehrnou. Politická angažovanost nepatří většinou mezi jejich priority. Dá se to pochopit, ale je to škoda.

Co je podle Vás politika?

Služba občanům a starost o věci veřejné.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!