www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Lenka Tomanová

Nadějná politička 2016: Lenka Tomanová


"Kouzlo místní politiky spočívá v možnosti řešit konkrétní problémy, žít spoustu příběhů, podporovat aktivitu lidí. Našim krédem na radnici je povzbuzovat aktivní lidi, otevírat jim prostor, líbí se mi, že už se lidé nebojí ozvat." Přečtěte si rozhovor místostarostkou obce Dobřany, Lenkou Tomanovou.
Lenka Tomanová

  • místostarostka obce Dobřany, Sdružení nezávislých kandidátů Aktivní Dobřany s podporou Mladých pro Dobřany

Jak jste se k politice dostala?

Jako studentka ZČU jsem se podílela na přípravě prvního Programu rozvoje města. Na základě mé práce mne tehdy oslovilo vznikající SNK Mladí pro Dobřany, za nějž jsem se v roce 2008 stala z náhradnice zastupitelkou.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Celá léta jsem jako pokladník a posléze předsedkyně především organizovala náš spolek, který měl tehdy stejný název jako naše SNK - tedy Mladí pro Dobřany. Pracovala jsem při mateřské v kontrolním výboru, kolegové mne pak oslovili s tím, že v případě dobrého volebního výsledku by rádi mou práci ocenili uvolněnou funkcí. Tu vykonávám od listopadu 2014.

Co Vás na politické práci baví?

Různorodost, možnost ovlivnit tvář našeho města, které mám ráda. Jsem ráda užitečná, ráda se učím nové věci.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Kolega ze sdružení, starosta Martin Sobotka, nedávno na schůzi prohlásil, že nebýt mé práce, naše sdružení by nikdy nebylo tak úspěšné a možná by se rozpadlo. Reakce byla taková, že přes všechnu skromnost a neschopnost přijmout pochvalu jsem se slzami na krajíčku tohle ocenění nevyvracela, ani se ho nepokoušela zamluvit, jako to dělám obvykle. Ve funkci se mi povedlo přispět ke vztyčení nejrychleji vybudovaného pomníku, Slzy války. To byl první hmatatelný úspěch, má pár tun tak mne nakopl. Pochvaly jsem sklidila i od opozice za práci s novým jízdním řádem autobusů, za rozjetí plánovité péče o zeleň, kolegové z mikroregionu mne zvolili předsedkyní komise pro lesy a zeleň.... Největším úspěchem je, že se mi s vypětím sil snaží udržet pohodu doma, mám báječného muže, bez jehož pomoci bych takovou funkci vykonávat nemohla. Musím to zaklepat, ale děti i my dospělí jsme v pohodě. U úspěchů je paradoxní, že lidé nejvíce oceňují maličkosti. V Dobřanských listech jsem sklidila dvě poděkování od dětí. Nebylo to rozhodně za ty nejpracnější momenty.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Již jsem psala o našem spolku "mladých". Dále jsem léta byla součástí neformální skupiny pro obnovu lesoparku Martinská stěna. Jsem také členkou ochotnického souboru Rozmarýn, mám za sebou tři krásné role. Teď jsem vstoupila i k zahrádkářům jako mladá krev.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Nemám vyšší cíle, naše sdružení je lokálně vlastenecké, nehrneme se na další úroveň. Chci být úspěšnou místostarostkou, nemám za sebou ani půlku volebního období, takže se soustředím na zvládnutí této role.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

? Líbilo se mi, že se naše SNK drží participativního modelu, že se soustředí na plnění závěrů Programu rozvoje města, líbilo se mi, jací lidé tam jsou. Nápadití, tvořiví, nezištní. Časem se charaktery některých proměnily, ale většina z kolegů je dosud fajn a zrají jako víno.

Máte nějaký politický sen?

Krásné zelené a uklizené místo, které má svůj řád, kde není třeba řešit vandalismus a jiné potíže. Město, které zůstane oázou bez násilí a hrubosti.

A politický vzor?

Moje vzory se skládají z různých lidí, není moc žen, které se staly místostarostkou půl roku po mateřské. Mám se od koho učit, za všechny zmíním kolegyni místostarostku a zároveň senátorku Dášu Terelmešovou. Její nadhled je pro mne zatím nedostižným vzorem, jsem pořád občas netrpělivá, vadí mi to a nechápu, proč kolegové tvrdí, že jim ta dravost mládí vyhovuj :)

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

To je trochu filozofická úvaha, nezažila jsem situaci, kdyby mne chlapi nějak utiskovali. Naopak, tlačí mne, pomáhají, mentorují. Mám asi štěstí. Z toho nejspíš plyne povinnost být dobrá, aby i jiné ženy věděly, že to jde. V Dobřanech počet žen v politice roste a nemusíme se zaštiťovat kvótami nebo chlapům podlézat. V dobré partě se ukáže, že to bez žen prostě není ono.

Co je podle Vás politika?

Velká politika je spíš hra než práce, proto se držím té místní. Její kouzlo spočívá v možnosti řešit konkrétní problémy, žít spoustu příběhů, podporovat aktivitu lidí. Našim krédem na radnici je povzbuzovat aktivní lidi, otevírat jim prostor, líbí se mi, že už se lidé nebojí ozvat.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen