www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Karla Hofmannová

Nadějná politička 2016: Karla Hofmannová


"Politika je když....do školky neteče, do školy nefouká, bytové domy jsou opravené a nájemné je úměrné, chodníky jsou uklizené a zeleň se zelená. Politika není ani špinavá, ani čistá. Je taková, jací lidé a s jakými cíli ji dělají." Přečtěte si celý rozhovor s brněnskou radní Karlou Hofmannovou.Karla Hofmannová

  • radní Brno-sever, Sdružení občanů Lesné - politické hnutí
  • důchodkyně

Jak jste se k politice dostala?

Začínala jsem po revoluci náhodně oslovená začínajícím politickým hnutím za samosprávnou demokracii -sdružení pro Moravu a Slezsko. Byla jsem přesvědčená, že jsem na kandidátce do počtu, ale tehdy to vyhrálo volby. Pak jsem ale přešla na stranu úředníků a pracovala jsem jako vedoucí odboru kultury, než mne odvolali. Poté jsem chvíli působila v ODA a v Unii svobody - jenže obě strany se rozpadly. Pak jsem na místo politiky založila se sousedy občanské sdružení a starala se o životní prostředí a pohody v místě bydliště. Bylo nás takových víc a založili jsme politické hnutí Sdružení občanů Lesné s cílem uchránit urbanistické hodnoty našeho unikátního sídliště. K překvapení všech - i nás - jsme vyhráli v roce 2014 volby na městské části a já se dostala i do městského zastupitelstva.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Na městské části Brno-sever jsem členka rady a předseda školské a kulturní komise, na městě Brně jsem předseda kulturní komise. Od října 2014.

Co Vás na politické práci baví?

Baví mne pomáhat lidem tam, kde to jde a kde to má smysl. A baví mne dávat lidi dohromady při řešení problémů a hledat průsečíky řešení.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Je to práce mravenčí a na dlouhou trať. A výsledky nejsou jen výsledky jednoho člověka, je nás 55 zastupitelů a musí řešení podpořit vždy většina. Nejvíc mne těší, že se podařilo získat do rozpočtu města podstatně víc peněz do kultury a že se daří rozjíždět projekty, které spaly mnoho let, jako třeba Janáčkovo kulturní centrum. Ale bez mnoha lidí, kteří je připravili a podpořili, by to nešlo.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Dlouhodobě pracuji jako předseda výboru společenství vlastníků v našem domě. Občanské sdružení - vlastně spolek - máme pořád. Na jednu stranu se zdá být už téměř zbytečné, neboť se zdá, že hlavní důvod, pro který vznikl, je zažehnán - výstavba 16ti patrového domu, který by hyzdil náš prostor, už snad nehrozí. Ale máme snahu zlepšovat úroveň našeho životního prostoru a hlídáme dál jeho kvalitu jako účastníci stavebních řízení.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Jsem vlastně spokojená, nečekala jsem, že ve svém důchodovém věku ještě v politice uspěju. Pokud by se mi to podařilo i v dalším volebním období, byla bych ráda, kdybych mohla ještě dál pomáhat prosazovat smysluplné projekty.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Už jsem uvedla, jak naše hnutí vzniklo. Spojením několika občanských sdružení, které řešily konkrétní problémy ve svém nejbližším okolí. Protože máme každý předseda za sebou konkrétní činnost, lidé nás znají a věří nám. To je velká devíza a velká výzva i zodpovědnost.

Máte nějaký politický sen?

Sny jsou sny a realita je realita. Jako důchodkyně mám na politiku čas a nejsem na nikom a na ničem závislá. A ráda bych, aby to tak zůstalo. Ale mladí jsou draví a senior není oblíbené slovo. Tak uvidíme.

A politický vzor?

V současné době našeho primátora Petra Vokřála. Jako nováček vstoupil do politiky a po celou dobu dokazuje, že je možné v ní pracovat férově a že je možné problémy řešit a dotahovat do konce. Jako manažer je zvyklý rozhodovat a mít výsledky, což jsme v Brně doposud nezažili. Rozhoduje na základě mnoha jednání a má odvahu přijímat za rozhodnutí odpovědnost, což je u politiků zcela nevídané. Věřím, že mu to vydrží.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Muži jsou zvyklí vést dlouhá a vleklá politická jednání. Ženy na tohle nemají čas, potřebují věci vyřešit, neboť je čeká ještě práce doma. Ale když nejsou na jednáních riskují, že se dostanou do opozice, nebo že budou zcela vyšachovány. Tohle nikdo nevyřeší. Nejlépe jsou na tom političky v důchodu, nebo bez rodiny.

Co je podle Vás politika?

Starost o věci veřejné. Rozdělování společných peněz na aktivity, které nikdo ze soukromých není schopen a ochoten řešit. Politika je když....do školky neteče, do školy nefouká, bytové domy jsou opravené a nájemné je úměrné, chodníky jsou uklizené a zeleň se zelená. Tedy když každý dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc. A neberou ze společné kasy do vlastních kapes a nechlubí se cizím peřím a nepodráží kolegy, aby se dostali na vysoké posty za velké platy bez zodpovědnosti za stav společnosti. Politika není ani špinavá, ani čistá. Je taková, jací lidé a s jakými cíli ji dělají.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen