www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Kamila Bláhová

Nadějná politička 2016: Kamila Bláhová


"Politika je vše, co se týká občanského soužití. Od formování problémů, přes jejich řešení, po tvoření vizí a plánů. A to vše za přispění co nejširší občanské společnosti", říká starostka Litvínova, Kamila Bláhová.
Kamila Bláhová

  • starostka města Litvínov, ANO 2011

Jak jste se k politice dostala?

Politiku sleduji od dospělosti, ale nejintenzivněji jsem ji začala řešit, až když se mi narodily děti. Byla jsem celkově se situací ve společnosti nespokojená, už se mi nechtělo sedět doma a kritizovat poměry, a tak jsem se dostala k ANO.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

S politikou koketuji od roku 2013, kdy jsem se čistě náhodou dostala k přípravě volebního programu pro parlamentní volby z pozice občana zanedbaného (strukturálně postiženého) regionu. Měla jsem možnost formulovat problémy a případné možnosti řešení, především v sociální oblasti. Proto jsem také poprvé ve sněmovních volbách v roce 2013 kandidovala (tehdy ještě bez politické příslušnosti). Překvapilo mě, kolik jsem dostala preferenčních hlasů. To byl také ten hlavní motiv, proč jsem v politické práci dál pokračovala. Začátkem roku 2014 jsem se stala členkou hnutí ANO, založila jsem místní organizaci v Litvínově, podpořila jsem kandidátku voleb do Evropského parlamentu a nakonec se stala lídryní a kandidátkou na starostku v komunálních volbách v Litvínově. Volby jsme vyhráli (nejen díky kvalitní práci místní organizace a dobře složené kandidátky, ale také práci, která již v té době byla vidět ve vládě a na "našich" ministerstvech) a já jsem se v listopadu 2014 stala historicky první starostkou pětadvacetitisícového města Litvínova.

Co Vás na politické práci baví?

Ta obrovská rozmanitost řešení problémů, kontakt s lidmi i možnost ovlivnit tvář našeho města a jeho další budoucnost. Největším zadostiučiněním této náročné práce je poděkování našich občanů, když se něco podaří.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Během prvního roku ve funkci se toho povedlo opravdu mnoho. Uhájili jsme limity těžby na dole ČSA, rozsáhle jsme investovali do obnovy městského majetku (cca 180 mil. Kč), podařilo se nám získat dotace z různých zdrojů (cca 100 mil. Kč), dostali jsme se v ratingu finančního hodnocení samospráv na nejlepší známku A (což je poprvé v historii Litvínova), výrazně jsme ušetřili na provoze města oproti plánu (20 %), začali jsme zveřejňovat smlouvy, záznamy z jednání zastupitelstva i výsledky jednotlivých hlasování a k tomu všemu jsme faceliftovali webové stránky města. Tohle všechno by ale nebylo možné za výrazné podpory mých kolegů z místní organizace (a současně radních a zastupitelů města), podpory koaličních partnerů (i když ne vždy se naše názory potkávají), práce úřadu a v neposlední řadě také díky práci kolegů ve vládě a na jednotlivých ministerstvech.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Vzhledem k tomu, že jsem i v době, kdy si většina žen užívá mateřství, pracovala, časově jsem se s prací pro občany dostala opravdu až v roce 2013, když už jsem nemohla dále "sedět" doma a čekat až se něco zlepší, aniž bych přiložila ruku k dílu.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Chtěla bych si jednou říci, že jsem udělala pro budoucnost našich dětí maximum. Ráda bych, aby se změnila image našeho města (i regionu). Celá léta žila ČR na úkor oblastí, kde se povrchově těžilo, je čas nám to začít vracet. A u toho bych ráda byla.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Podle vize, která se slučovala s mojí.

Máte nějaký svůj politický sen?

Probudit občanskou společnost, aby si uvědomila, že vše je o nás.

Máte politický vzor?

Obdivuji všechny lidi, kteří se nebojí vstoupit do zajetých kolejí inovativním přístupem. Takových žen i mužů bylo v historii mnoho, proto bych nerada jmenovala pouze jednoho.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Ženy nemají dostatečné podmínky pro vstup nejen na politickou scénu, ale také na vyšší pozice. Je to škoda, protože přináší do systému jiný nadhled a způsob řešení problémů. Bohužel je to všechno o zaběhnutých stereotypech a málokdo chce riskovat.... Bez změny myšlení a nastavení lepších podmínek to nepůjde.

Co je podle Vás politika?

Vše, co se týká občanského soužití. Od formování problémů, přes jejich řešení, po tvoření vizí a plánů. A to vše za přispění co nejširší občanské společnosti.Služba občanům a starost o věci veřejné.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!