www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Jitka Pokorná

Nadějná politička 2016: Jitka Pokorná


"Politika je služba lidem. Neměla by se vytrácet pokora a úcta. Práce politika je časově neomezená a člověk získá hodně přátel, ale i nepřátel. Sama se držím hesla, že není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem," říká starostka města Nová Role, Jitka Pokorná.Jitka Pokorná

  • starostka města Nová Role, STAN

Jak jste se k politice dostala?

Původní profese zdravotní sestry mě předurčila pomáhat lidem, především seniorům.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 1994 jsem předsedkyní komise sociální a zdravotní v našem městě. Od roku 2000 zastupitelka a od roku 2010 starostka a také členka sociálního výboru při Karlovarským kraji.

Co Vás na politické práci baví?

Práce s lidmi a každodenní kontakt s těmi, které je třeba chránit. Potkávat se s ostatními starosty v okolních obcích. Vzájemné předávání si zkušeností. Dotační a investiční akce. Přeshraniční spolupráce. Možnost ovlivnit a připomínkovat zákony především v sociální sféře.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Vybudování zázemí pro Dům dětí, knihovny a ZUŠ, kompletní rekonstrukci všech komunikací v naší obci Mezirolí, kulturní a společenský život v našem městě i aktivní činnost v nadaci Náhradní rodina, kde sháníme pěstouny.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Jsem členkou LIONS CLUB. Sama jsem se stala pěstounkou a čtyři roky předávám své zkušenosti i ostatním žadatelům. Osobně organizuji materiální sbírku na podporu ústavu v KV DDv Mezirolí. Založila jsem charitativní fond. Díky finančním prostředkům platíme obědy a o zdr. pobyty soc. znevýhodněným dětem a seniorům. Osobně podporuji 6letého chlapce s těžkou formou leukemie.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Ráda bych uspěla v krajských volbách a mohla se věnovat sociální sféře na krajské úrovni jako radní.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Hnutí STAN mi bylo blízké tím, že jeho členy a příznivci jsou převážně komunální politici. Držím se hesla, že starosta se má starat o své obyvatele a jejich potřeby a proto se starám.

Máte nějaký politický sen?

Stát se radní Karlovarského kraje pro věci sociální nebo poslancem PČR za hnutí STAN.

A politický vzor?

Paní Mgr. Janu Vildumetzovou, která byla starostkou města Horní Slavkov a nyní působí jako náměstkyně ministerstva vnitra...

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Jednoznačně mají složitější postavení vůči mužům. Musí být více znalé problému, který chtějí řešit a muži často jejich názor nerespektují a podceňují.

Co je podle Vás politika?

Politika je služba lidem. Neměla by se vytrácet pokora a úcta. Práce politika je časově neomezená a člověk získá hodně přátel, ale i nepřátel. Sama se držím hesla, že není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Stát by měl více chránit komunální politiky před spekulanty, aby nenávratně nepoškozovaly dobrou pověst slušných a schopných starostů.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen