www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Jarmila Mandžuková

Nadějná politička 2016: Jarmila Mandžuková


"Jsem jednoznačně pro větší zastoupení žen v komunální politice, zejména na té nejnižší úrovni. Vím, že je řada schopných a vzdělaných žen, ale prosadit se ve vrcholné funkci vyžaduje nejen odvahu, ale i zázemí a pochopení rodiny. A to mnohé ženy postrádají." Starostka obce Včelná, Jarmila Mandžuková.
Jarmila Mandžuková

  • starostka obce Včelná, nezávislá

Jak jste se k politice dostala?

Moje původní povolání spisovatelky je krásné. Psaním jsem živila od roku 1992, ale stále více jsem měla pocit a potřebu realizovat svoji extrovertní povahu, a proto jsem se v roce 1994 zapojila do komunální politiky.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 1994 jsem byla členkou kulturní komise, v roce 1998 jsem byla zvolená zastupitelkou a současně i do funkce místostarostky. Tuto funkci jsem vykonávala po čtyři volební období. V roce 2014 jsem byla zvolena do funkce starostky obce.

Co Vás na politické práci baví?

Funkci starostky vnímám jako obrovskou výzvu a poslání. I když je funkce velice náročná a zahrnuje široké spektrum činností, nejraději mám setkávání s lidmi, ať po pracovní stránce nebo při pořádání kulturních a společenských akcí. Právě taková neformální setkání jsou pro mne velkou motivací.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Jsem ve funkci starostky první volební období, takže velké úspěchy za sebou ještě nemám, ale mám radost i z malých akcí – stavby chodníku ve frekventované části obce, úpravy veřejného prostranství, zbudování fit parku s venkovními posilovacími stroji, obnovy veřejného hřiště apod. Mojí velkou radostí je organizování různých kulturních a společenských akcí.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Jsem členkou Jihočeské asociace podnikatelek a manažerek a Obce jihočeských spisovatelů. Jsem také členkou školské komise v krajském městě.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

V tomto volebním období mám jako starostka celou řadu předsevzetí - plánujeme velkou investiční akci výstavbu kanalizace a rozšíření vodovodu v části obce, rozšíření a modernizaci mateřské školy, rekonstrukci hasičské zbrojnice, zbudování parku, opravu místních komunikací, výstavbu chodníku, cyklostezky… A protože vše je o penězích, snažím se přidat k naspořeným obecním financím co nejvíce prostředků z grantů a dotací.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

? Kandidovala jsem vždy jako nezávislá, a v nezávislosti vidím nejvhodnější formu pro komunální politiku v obci.

Máte nějaký politický sen?

Mým snem je spokojený občan a prosperující a moderní obec s vybudovanou infrastrukturou a dostatečnou občanskou vybaveností.

A politický vzor?

Nemám politický vzor, ale mám životní vzor - moje rodiče.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Jsem jednoznačně pro větší zastoupení žen v komunální politice, zejména na té nejnižší úrovni. Vím, že je řada schopných a vzdělaných žen, ale prosadit se ve vrcholné funkci vyžaduje nejen odvahu, ale i zázemí a pochopení rodiny. A to mnohé ženy postrádají.

Co je podle Vás politika?

Mojí odpovědí jsou moudrá slova Margaret Thatcher: "Chcete-li v politice, aby bylo něco řečeno, uložte to muži. Chcete-li, aby bylo něco uděláno, uložte to ženě".

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!