www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Jana Valová

Nadějná politička 2016: Jana Valová


Další účastnicí soutěže Nadějná politička je starostka obce Zbraslav u Brna, Jana Valová.


Jana Valová

  • starostka obce Zbraslav, nezávislá

Jak jste se k politice dostala?

Náhodou. Nikdy jsem se v politice neangažovala. V roce 2010 mě oslovil zástupce Zbraslavských nezávislých pan Jaroslav Řehořka a já souhlasila a od té doby jsem na pozici starostky obce. Vtipné je, že první zasedání zastupitelstva, které jsem ve svém životě navštívila bylo ustavující.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 2010 starostka Obce Zbraslav.

Co Vás na politické práci baví?

Práce jako taková, komunikace s lidmi a také možnost aktivně ovlivnit dění v naší obci. Práce na malé obci je velmi variabilní, určitě se při ní člověk nenudí. Ráda řeším problémy a hledám cesty jak zlepšit život v naší obci, do politiky jsem nevstupovala pro osobní zisk, takže hlavní motivací je uspokojení z práce a radost z toho když se něco povede. Také mám ráda neustálou změnu a trochu adrenalinu, no a o dostatek tohoto se tato práce postará stoprocentně.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Oživení obce ať v oblasti investičních prací, tak v kulturním životě. Zlepšení infrastruktury v obci. Nemyslím, že je nutné vyzdvihovat co se vybudovalo, je to prostě vidět. Některá práce je ale skrytá a to především ta, která nás všechny zatěžuje nejvíce a to je spousta problémů s "papírováním", řekla bych že tato zátěž zdržuje všechny od konstruktivní a prospěšné činnosti a to ve všech oblastech, nejen v politice. Vzhledem ke svým aktivitám mohu srovnávat. Snažíme se vypořádat i s těmito problémy a tyto činnosti optimalizovat tak, aby nebyly na úkor aktivní práce.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Jsem členem Centra volného času ZUBR. V rámci tohoto sdružení pořádáme např. příměstské tábory pro děti od 4 do 15 let, různé kroužky pro všechny věkové kategorie (angličtinu, paličkování), výstavu ručních prací.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Aktivně se podílet na zlepšení legislativního prostředí a to nejen pro obce a veřejnou sféru.

Máte nějaký politický sen?

Aby každý politik zůstal "na zemi" a přemýšlel i nad obyčejnými lidmi a problémy - opravdu jen sen.

A politický vzor?

Ne, těžko hledat.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Necítím se v nevýhodě proti mužům, je to vždy rozhodnutí každé ženy jakým směrem a jakou formou bude řešit svůj soukromý a pracovní život. Je mnoho možností. Nechala bych to na rozhodnutí každého člověka ať muže nebo ženy a ne to upravovat a škatulkovat. Proč?

Co je podle Vás politika?

Jsou v ní lidé, takže to podle toho vypadá. Ale na druhou stranu je to práce jako každá jiná, takže co se stane když ji bude každý dělat pořádně a podle nejlepšího vědomí a svědomí?? :)

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!