www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Jana Pastuchová

Nadějná politička 2016: Jana Pastuchová


"Já říkám, že politika je takové SUDOKU. V každém políčku má místo pouze jedno správné číslo, aby vše klapalo. Když to klape, jsou spokojení občané, kvůli kterým tu jsme." Seznamte se s poslankyní za hnutí ANO, Janou Pastuchovou.Jana Pastuchová

  • poslankyně, hnutí ANO
  • zdravotnický záchranář

Jak jste se k politice dostala?

Bylo to v roce 2012. Vlastně jsem byla strašně naštvaná. Vadilo mi, když se na vedoucích funkcích mění lidé, kteří ani nebyli odborníky, ale byli v právě vládnoucí politické straně nebo její koalici. Zrovna tenkrát byla výzva Hnutí ANO, že hledá nové členy v Jablonci nad Nisou. Byla jsem sympatizantem delší dobu. Tehdy jsem si řekla, že to zkusím. Zkusila jsem a jsem za to ráda. Tehdy nikdo nevěděl, že "padne " Nečasova vláda a budou předčasné volby. Na kandidátce jsem byla na třetím místě, ale preferenčními hlasy jsem se dostala na druhé místo a tím i do Poslanecké sněmovny. V následujících komunálních volbách jsem byla také zvolena a jsem tedy i zastupitelkou v našem městě.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od roku 2013 Poslanecká sněmovna Od roku 2014 zastupitelka statutárního města Jablonec nad Nisou

Co Vás na politické práci baví?

Na politice mě baví rozmanitost této práce, nové výzvy a radost z úspěchu, když se něco podaří změnit k lepšímu.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Určitě je to nyní nově připravovaná novela zákona, která řeší vzdělávání nelékařských profesí. Tedy hlavně zdravotních sester, kterých máme v ČR dramatický nedostatek. Od začátku se netajím tím, že současný systém, kdy musí zdravotní sestry studovat sedm let, je špatný. Podařilo se mi ovlivnit obsah zákona tak, aby do budoucna bylo jejich vzdělávání jednodušší a mohly jít dříve do praxe, od čehož si rovněž slibuji větší zájem o tento obor.
Dále považuji za úspěch moji práci v odborné skupině, která řeší nepříznivou situaci lidí s poruchou autistického spektra. Na základě podnětů této skupiny se Vláda ČR zavázala, že připraví ucelenou koncepci, na které samozřejmě budeme spolupracovat.
A nesmím zapomenout ani na práci na změně protikuřáckého zákona, kam chci zařadit i úpravu substituční léčby. Tedy, aby měla nějaká pravidla, fungovala evidence vydávání substitučních léků a došlo k omezení černého trhu s těmito přípravky. Tento zákon totiž neřeší pouze zákaz kouření v restauracích.
Za úspěch rovněž považuji, že se mi daří řešit problémy občanů v Libereckém kraji, kteří za mnou chodí do mé regionální kanceláře. Mnohdy to není vůbec jednoduché, ale chápu svoji práci jako poslání, a proto, když mohu, tak pomohu nebo alespoň nasměruji správným směrem.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Stále se ještě věnuji své původní profesi, a to práci na záchranné službě. Sice sloužím již jen dvě služby za měsíc, ale jsem tomu ráda. Již třináct let pořádám se svými kolegy mezinárodní soutěž pro profesionální týmy záchranných služeb.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Abych mohla hlasovat pro dobré zákony, které nebudou pro občany přítěží, ale naopak pomocí. Bohužel se mi zdá, že mnoho lidí v ČR spíše hledá, jak zákony obcházet, než je ctít. Samozřejmě bych chtěla zopakovat úspěch Hnutí ANO ve sněmovních volbách v roce 2017, včetně obhajoby mého mandátu.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Podle směru a programu, které mi Hnutí ANO nabídlo a nabízí.

Máte nějaký politický sen?

Snad ani ne. V politice se moc snít nedá. To jsem už za ty tři roky poznala. Politika je o přítomnosti.

A politický vzor?

Nikoliv, snažím se být svá.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Netajím se tím, že kvóty moc nepodporuji. Je to asi proto, že v Hnutí ANO jak v komunální politice, tak nyní na kandidátkách do krajských voleb, máme na kandidátkách dost žen. Možná, kdybych měla jiné zkušenosti, budu mluvit jinak. Byla bych ale ráda, kdyby nás žen bylo v Parlamentu více, protože by se, dle mého názoru, více pracovalo a méně uráželo.

Co je podle Vás politika?

Já říkám, že politika je takové SUDOKU. V každém políčku má místo pouze jedno správné číslo, aby vše klapalo. Když to klape, jsou spokojení občané, kvůli kterým tu jsme. Stane se, že je občas nějaké číslo dosazeno špatně, nemám problém to přiznat. I politici jsou jenom lidé a takový je život.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!