www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Jana Čunátová

Nadějná politička 2016: Jana Čunátová


"Politika je v prvé řadě mocenský nástroj. Aby byla demokratická pak, se musíme my lidé naučit naslouchat jeden druhému. Prosazování názoru jednotlivce oproti celku tvrdým mocenským způsobem vede k zániku jedné civilizace." Přečtěte si rozhovor se zastupitelkou na Praze 10, Janou Čunátovou.


Jana Čunátová

  • zastupitelka Praha 10, KSČM

Jak jste se k politice dostala?

Po roce 1989 jsem byla zvolena jako zastupitelka a byla jsem také v Radě vzájemného porozumění ZMČ Prahy 10 před prvními svobodnými volbami v roce 1991.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

V KSČM jsem ještě před listopadem 1989 pracovala v OV KSČM Prahy 10 a v současné době již několik let pracuji jako členka KV KSČM Praha.

Co Vás na politické práci baví?

Je to především práce s lidmi napříč politickým spektrem.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Již od mládí znám dobře Prahu 10 a tak lidé znají mé názory pokud se týká samotné politiky. Úspěchy vidím ve své práci pro občany. Ve svém okolí vidím jak můj přístup napomáhá měnit dnešní pohled na samotnou KSČM.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

V občanské sféře pak se společně s občany Prahy 10 podařilo vybudovat několik projektu,které pomáhají k bezpečnosti samotných občanů. Byl to např. prosazení vybudování kruhového objezdu na ul.V Olšinách v blízkosti školy ul.Brigádníků. Zde to ochraňuje naše děti při přecházení nebezpečné ulice.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Čtyřleté volební období nedává zvoleným zástupcům moc prostoru k naplnění volebních programů tak jak to je vždy občanům slibováno. Na zastupitelské posty pak dosazovat skutečně odborníky,kteří se budou řídit potřebami občanů a politika by byla až na druhém místě.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Jsem z dělnické rodiny a můj otec i matka byli řadovými členy KSČ. Současnou KSČM hodnotím jako stranu složenou z lidí, kteří vnímají tuto stranu srdcem bez postranich úmyslů.

Máte nějaký politický sen?

Aby se zase lidé dali dohromady napříč politickým spektrem a hlavně pracovali pro svět bez válek a násilí.

A politický vzor?

Spisovatel a politik Karel Čapek byl a je pro mne člověkem, který si zasluhuje moji všestranou úctu k jeho tvorbě a hlavně pohledu na tehdejší politickou situaci.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Samotná úloha ženy byla a je v životě velice náročná. Zvláště pak po dosažení rovnoprávnosti.To že ženy vstoupily a mají i dosud odvahu do politiky vstupovat je úctyhodné. Nevím jak to řešit. Zřizování kvót v politických stranách bylo jedno z řešení. Je to potřeba vyhodnotit.

Co je podle Vás politika?

Politika je v prvé řadě mocenský nástroj. Aby byla demokratická pak se musíme mi lidé naučit naslouchat jeden druhému. Prosazování názoru jednotlivce oproti celku tvrdým mocenským způsobem vede k zániku jedné civilizace. To už známe z dřívějších dob. Současná situace však ukazuje na to, že lidstvo je nepoučitelné.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!