Jana Chlebková
- zastupitelka a radní, KDU - ČSL
- vedoucí knihovny
Jak jste se k politice dostala?
První impuls přišel v létě r. 2002, kdy jsem byla oslovena stranou KDU-ČSL, abych sestavila kandidátku pro komunální volby. Byla jsem tehdy na mateřské dovolené a přišlo mi to jako zajímavá výzva. Od té doby hledám každé čtyři roky akční lidi, kteří smýšlejí v duchu volebního programu této strany. V r. 2010 jsem sama zkusila za tuto stranu kandidovat a povedlo se - stala jsem se jednou ze dvou zastupitelek za KDU-ČSL v 17ti členném zastupitelstvu obce. V r. 2014 jsme dokonce zvýšili počet mandátů ze 2 na 3 a byla jsem zvolena mezi pětici radních.
Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?
Od r. 2010 zastupitelka a od r. 2014 zastupitelka a radní. Také se nám během posledních 2 let podařilo založit v obci 8člennou Místní organizaci KDU-ČSL, jíž jsem předsedkyní.
Co Vás na politické práci baví?
Hledání kompromisů, diskutování, hledání cest a boj s výzvami. Sice se v obci skutečně nedělíme na koalice, opozice, vládnoucí stranu... ale názory se mnohdy různí a člověk se setká s kolegy tvárnými a přístupnými jednání, ale taky neústupnými a přesvědčenými o své pravdě. A právě tu diplomacii a hledání společných styčných bodů beru jako výzvu. A samozřejmě nebudu zastírat, že to jistým způsobem "šimrá ego" být mezi 17 lidmi, kteří rozhodují o chodu obce. S tím jde ovšem ruku v ruce pocit zodpovědnosti a neustálé snahy zdokonalovat se v otázkách ekonomiky, zákonů, samosprávy.
Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?
Úspěch je určitě splnění vytyčených cílů ve volebním programu. Ale pro mě osobně je úspěchem právě založení místní organizace strany. Já sama do ní aktivně vstoupila v r. 2003, dlouho se mi nedařilo získat spolustraníky. Možná to bylo tím posledním úspěchem KDU-ČSL v komunálních volbách, možná aktivním přístupem k jednáním zastupitelstva, možná i dalšími osobními aktivitami, že jsme od loňského roku v osmi členech. Jedním z úspěšně naplněných bodů je např. podpora veřejných pohřbů formou příspěvku, který byl schválen zastupitelstvem od letošního roku.
Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?
Být aktivní už mám asi v genech. Ještě před mou "politickou kariérou" jsem se stala knihovnicí a aktivní členkou kulturní komise. Organizace knihovních či obecních akcí včetně jejich moderování či redakce Vendryňských novin mě hrozně baví dodnes. Před šesti lety jsme asi v šesti lidech znovu obnovili činnost dobrovolných hasičů, jichž jsem se stala starostkou. Aktivní spolkovou činností na poli kulturním či sportovním jsme vzbudili pozornost u většiny obyvatel obce, potažmo zastupitelů, takže když se rozhodovalo, zda obec zřídí nově také jednotku sboru dobrovolných hasičů, drtivá většina zastupitelů zvedla při hlasování ruku PRO.Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?
Nebudu zastírat, že jsem po posledních volbách nezkoušela jednáními přesvědčit zastupitele ostatních stran, aby mi dali hlas při volbě místostarosty. Se svými kolegyněmi za KDU-ČSL jsme v tom viděly zajímavou možnost využití ženského potenciálu ve vedoucí funkci, jiný pohled na věc, ... Zvítězil ovšem jiný kandidát. Snažím se správně vyvažovat role manželky, trojnásobné matky, knihovnice, hasičky či političky a jsou občas chvíle, kdy cítím, že jako politička bych chtěla i výš.Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?
Jsem praktikující věřící katolička, takže názory KDU-ČSL mi jsou blízké. Vlastně i k tomu prvnímu oslovení o složení kandidátky v r. 2002 došlo po mši sv. před kostelem.Máte nějaký politický sen?
O čisté politice, o nezaujatosti, o férovosti, pravdomluvnosti, upřímnosti? Cítím snahu o jeho naplnění, ale jednoduchá cesta to není.A politický vzor?
Vždycky přemýšlím, jak svou roli zvládají ženy v politice. Mám ráda Zuzanu Roithovou, její názory, způsob vystupování, její klidnou energii... A jediný z politiků, který mě velmi zaujal, byl svého času Josef Lux. I když tehdy mě politika příliš nezajímala, jeho názory jsem velmi vnímala.
Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?
A můžu být až příliš osobní? Je těžká. Už jen prosadit se do ní, na vyšší posty. Sama jsem to poznala před dvěma lety na té nejnižší komunální úrovni. Jednání, která jsme s kolegyněmi absolvovaly ve snaze přesvědčit ostatní úspěšné kandidáty o vhodnosti volby místostarostky, nebyla mnohdy moc příjemná. Z jejich argumentů i z neverbální komunikace bylo zřejmé, co si o tom myslí, testosteron byl v tu chvíli snad i hmatatelný... Věřím, že žena může být rovnocenným partnerem-politikem. V mnoha případech může právě její ženský pohled na problematiku přinést jiné, efektivnější řešení.
Co je podle Vás politika?
Hledání nejvhodnější cesty. Domluva bez politických, národnostních, náboženských nebo jiných předsudků. Péče o občana a jeho potřeby. Být slušný, komunikativní, upřímný a otevřený.