www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Irena Fuchsová

Nadějná politička 2016: Irena Fuchsová


"Politika je správa věcí veřejných. Na komunální úrovni mám tedy jasno. Dělat vše pro naše město, dělat vše pro naše občany, dělat vše pro co nejlepší budoucnost města a občanů. Kéž by stejné jasno měli i ti, kteří jsou ve vyšších patrech politiky." Irena Fuchsová, zastupitelka města Kolín.


Irena Fuchsová

  • zastupitelka Kolín, Změna pro Kolín
  • spisovatelka, nápověda v Činoherním klubu

Jak jste se k politice dostala?

Zakládajícím členům Změny pro Kolín jsem byla doporučena mým kamarádem a následně jsem byla všemi členy schválená k přijetí.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Od komunálních voleb 2010 jsem zastupitelkou města Kolína, za Změnu pro Kolín. Protože jsem spisovatelka a publicistka, a také jsem pracovala 25 let v kolínském divadle jako nápověda (od roku 1994 napovídám v pražském Činoherním klubu), jsem v Kolíně známá a tak jsem se počtem hlasů, které mi občané dali v komunálních volbách 2010, dostala na čtvrté místo z cca 250 uchazečů o křeslo kolínského zastupitele.

Co Vás na politické práci baví?

Kontakt s občany, kterým aktivně pomáhám skoro denně řešit jejich problémy. Jsem v Kolíně známá, proto o sobě říkám, že jsem tzv. chodníková zastupitelka, protože mě občané zastavují na chodnících. S tímto vyznáním jsem šla i do voleb 2014 a stala jsem se podruhé zastupitelkou za Změnu pro Kolín.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Nejvíce si vážím důvěry občanů, kterým se snažím pomáhat s jejich problémy. V tom mi pomáhá nejenom vedení MěÚ, ale všichni úředníci MěÚ Kolín, se kterými mám výjimečně dobré, přátelské vztahy. Kdybych měla vypisovat, co všechno jsem iniciovala, nepodařilo se mi to, protože si žádné seznamy nedělám. Opravené chodníky, kanály, upravená zeleň, nové odpadkové koše, nové lampy, nové lavičky, nové chodníky. Velkou radost mám z úspěchu, který jsem získala jako oddávající. I když má každý zastupitel své oddávací dny, oddávám často mimo tyto své dny, protože si mě novomanželé vyžádají. Pravidelně píšu na web Změny pro Kolín tzv. KOKU - KOLÍNSKÉ KUKÁTKO, které moji práci a mé občany, mapuje velmi podrobně. :-)

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

Jsem spisovatelka (32 knih), publicistka (VLASTA, INSTINKT, ONA DNES), blogerka na iDNES. Ve svých fejetonech a hlavně na svém blogu, často komentuji současnou situaci a různé situace či problémy, které se občanů dotýkají.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

V roce 2018, kdy budou další komunální volby, bych si přála znovu pomoci Změně pro Kolín, aby dosáhla takového volebního úspěchu, jakého dosáhla v roce 2014, kdy jsme získali od občanů 64 %! Přála bych si, stát se potřetí (a naposledy) zastupitelkou města Kolína a stát při svých občanech a při našem kolínském MěÚ, další čtyři roky.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Jako bývalá členka KSČ a zároveň předsedkyně strany v kolínském divadle, jsem si po listopadu 1989, kdy jsem ze strany vystoupila, řekla, že už nikdy nikam nevstoupím. Což jsem dodržela do roku 2010, kdy mi bylo Změnou pro Kolín, nabídnuto členství. Na první schůzi jsem řekla, že jsem bejvalá komouška. Odpověděli, že to vědí a nemají s tím problém. Jak je vidět na mém volebním úspěchu, s mým členstvím ve straně, neměli problém ani kolínští občané. Problém neměli ani zaměstnanci v kolínském divadle, kteří mě 21. listopadu 1989, na schůzi všech zaměstnanců, zvolili všemi hlasy do stávkového výboru. Nejenom o tomhle jsem napsala knihu, Když světlo projde špínou, zůstane čisté, která vyšla v roce 2013.

Máte nějaký svůj politický sen?

Mám. Aby Změna pro Kolín měnila Kolín dál tak, jako ho mění už šestý rok.

Máte politický vzor?

Ano. Je to Angela Dorothea Merkel.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Situace žen v české politice se řešit nemusí. Proč? Ženy v politice vždycky byly, jsou a budou.

Co je podle Vás politika?

Politika je správa věcí veřejných. Na komunální úrovni mám tedy jasno. Dělat vše pro naše město, dělat vše pro naše občany, dělat vše pro co nejlepší budoucnost města a občanů. Kéž by stejné jasno měli i ti, kteří jsou ve vyšších patrech politiky.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!