www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Dana Schreierová

Nadějná politička 2016: Dana Schreierová


"Politika je hodně těžký boj, hlavně pro slušné lidi." Přečtěte si rozhovor se starostkou obce Neplachovice, Danou Schreierovou.


Dana Schreierová

  • starostka obce Neplachovice, nezávislá

Jak jste se k politice dostala?

K práci političky jsem se dostala náhodou. Než jsem se stala starostkou pracovala jsem jako referentka na úřadě patnáct let. Protože bývalý pan starosta odcházel do důchodu nabídl mi místo na tomto postu. Tak jsme sestavili kandidátku, kde jsem byla na prvním místě.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Na postu starostky pracuji druhé volební období.

Co Vás na politické práci baví?

Práci neberu jako politiku. Je to pro mě radost vidět jak se daří zvelebovat obecní budovy, připravovat zajímavé kulturní akce a tím se realizovat.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Jako velký úspěch vidím to, že zastupiteltvo pracuje jako tým. Všichni se dělí o práci a každý se zapojí tam, kde tomu rozumí nejvíce. Zatím se nám podařilo zateplit naší základní školu, částečně opravit sociální zázemí a další drobné opravy za zhruba 23 mil. Kč. Dále se nám podařil projekt zklidnění dopravy na komunikaci první třídy, kdy jsme vybudovali chodníky a místa pro přecházení v čásce 8 mil. Kč. Daří se nám v kulturní oblasti. Máme zámek, který využíváme o prázdninách jako kulturní centrum, máme zde zajímavé a různorodé expozice, koncerty a přednášky. Zámek však čeká na celkovou rekonstrukci za zhruba 60 mil. Kč. V současné době řešíme odkanalizování obce. To jsou jenom ty zásadní projekty ze kterých mám velkou radost a podařily se nám nějakým způsobem řešit. Samozřejmě je zde i mnoho dalších menších aktivit.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

V občanské sféře jsem byla vždy aktivní, i když nejsem členem žádného spolku ani organizace. Nyní v mé funkci je to tak trochu výhodou, protože nemůže nikdo říci, že některému spolku nadržuji.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Ráda bych dokončila rozpracované projekty, kterých je však velmi mnoho. např. dokončení rekonstrukce školy, přemístění mateřské školy do školy základní, vybudování kanalizace a rekonstrukce zámku, kterou bychom získali důstojný prostor pro vedení obce, ale hlavně velmi vhodné místo pro kulturní a společenské akce.

Máte nějaký svůj politický sen?

Vydržet ve své funkci co nejdéle a odvést co nejvíce práce pro své občany, kteří pak s mou prací budou snad spokojeni.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Na tuto otázku nemám vyhraněný názor. Pokud žena do politiky chce, tak ať tam jde. Je však důležíté mít podporu hlavně ve vlastní rodině. Každá žena si musí vše dobře rozmyslet, než na tuto dráhu vstoupí.

Co je podle Vás politika?

Hodně těžký boj, hlavně pro slušné lidi.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!