www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2016: Dana Forišková

Nadějná politička 2016: Dana Forišková


"Domnívám se, že žen je v české politice velmi málo, včetně KDU- ČSL. Ženy v politice to mají těžké prosadit se mezi své mužské protějšky, kteří v nich vidí konkurenci a neberou je vážně", říká místostarostka města Příbor, Dana Forišková.Dana Forišková

  • místostarostka města Příbor, KDU - ČSL

Jak jste se k politice dostala?

K politice jsem se dostala přes moje rodiče a prarodiče, kteří byli dlouholetí členové křesťansko demokratické strany a uznávaly její hodnoty a principy a nás děti k těmto hodnotám i vedli.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

V současné době pracuji již druhé volební období na pozici místostarostky města. Jsem členkou komise Rady města Moravskoslezského kraje pro vědu výzkum a vysoké školy. V letech 2002 - 2006 jsem byla členkou finančního výboru ZM Příbor a v letech 2006 - 2010 jsem byla zastupitelkou města a předsedkyní finančního výboru ZM. Jsem místopředsedkyní OV KDU-ČSL a KV KDU-ČSL, předsedkyní Sdružení žen Moravskoslezského kraje a členkou celostátního výboru SŽ KDU-ČSL. Kandiduji do krajských voleb v Moravskoslezském kraji.

Co Vás na politické práci baví?

Pomocí politiky mohu prosazovat různé vyhlášky a nařízení, kterými jednak chráníme obyvatele města a zároveň řešíme i jejich problémy. Nejvíce mně však baví to, že se něco povede, lidé jsou spokojeni a pochválí nás.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Mám velkou radost za všechny projekty, které jsme společně s ostatními členy zastupitelstva uvedly do života a zpříjemnili jsme tím život občanům ve městě a jeho návštěvníkům, např. ´velmi dobře funguje piaristický klášter, kde probíhá zasedání zastupitelstva města, různé přednášky, svatební obřady a krásné koncerty. V loňském roce jsme zprovoznily piaristické zahrady, dokončujeme rekonstrukci kulturního domu, postupně rekonstruujeme dětská hřiště a hřiště u škol. V rámci Plánu rodinné politiky, který v našem městě funguje jsme zřídili na webových stránkách města rodinný web, který je pravidelně aktualizován a slouží jako informační kanál pro rodiny. Za úspěch považuji i to, že ze sedmi radních jsme v radě města 2 ženy za KDU-ČSL a lidé v komunálních volbách mně dali důvěru a získala jsem jako druhá ze všech kandidujících politických stran největší počet preferenčních hlasů. Za to jsem samozřejmě mým voličům poděkovala, neboť vždy uznávám, že s lidmi jednám otevřeně, jsem přístupná jejich názorům a připomínkám a za vše děkuji.

Jste/byla jste aktivní v občanské sféře i mimo Vaši politickou funkci?

V předcházejících letech jsem pracovala v Nadaci Karla Engliše, která se zaměřovala na mladé vědce a vědkyně, podílela se pořádání mezinárodních konferencí a workshopů.

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

Zda dosáhnu ještě vyšších politických cílů je v rukou voličů a dalších lidí. Rovněž bych chtěla, aby v politice převládala slušnost a vymýtila se korupce

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Jak jsem se již zmínila, tak podle svých rodičů. KDU - ČSL mně oslovila i svou ideologií, neboť je stranou, která má dlouholetou historií a je to strana postavená na křesťansko demokratických hodnotách, hájící zájmy rodiny.

Máte nějaký svůj politický sen?

Svůj osobní politický sen samozřejmě, že mám, ale domnívám se, že osobní sny se nemají prozrazovat a dalším snem je, aby lidé si vážili politiků.

Máte politický vzor?

Mám více politických vzorů, samozřejmě, že to jsou ženy, které se dokázaly v dané době uplatnit politicky, ale i profesně a přitom zůstaly ženami a věnovaly se i rodině. Velmi často diskutuji s naší europoslankyní Michaelou Šojdrovou, která se postupně vypracovala do této funkce a zároveň je i manželkou a matkou.

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Domnívám se, že neustále je žen v české politice velmi málo, včetně KDU- ČSL. Ženy v politice to mají těžké prosadit se mezi své mužské protějšky, kteří v nich vidí konkurenci a neberou je vážně. Pokud se chce žena prosadit, musí se nebát říci o své politické místo, musí dávat o sobě více vědět a být silná a samozřejmě, že i více pracovat.

Co je podle Vás politika?

Politika je služba lidem.

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!

Kalendář akcí

prosinec 102023

Perníčky s poselstvím

Happening na podporu veřejně aktivních žen