www.padesatprocent.cz › Nadějná politička 2013: Jana Vildumetzová

Nadějná politička 2013: Jana Vildumetzová


Jana Vildumetzová je starostkou Horního Slavkova a členka předsednictva Svazu měst a obcí ČR.

Mgr. Jana Vildumetzová

starostka města Horní Slavkov, ODS

Jak jste se k politice dostala?

K politice jsem se dostala oslovením bývalého pana starosty, který mi navrhl účast ve volbách do zastupitelstva města v roce 2002 na kandidátní listině jako nezávislá kandidátka za Stranu zelených. Voliči mou kandidaturu podpořili a já se tak stala členkou zastupitelstva, v něm jsem zastávala funkci předsedkyně školské a kulturní komise. Myslím, že určitou roli sehrálo i mé zapojení do soutěže MISSIS 2002 /maminka a dítě/. V této soutěži jsem se synem měla úspěch, a asi i díky mediálnímu zájmu jsem byla u voličů známa.

Na jaké úrovni a jak dlouho politicky pracujete?

Pracuji od roku 2002 jako členka zastupitelstva a do roku 2006 jsem ještě zastávala funkci předsedkyně školské a kulturní komise. Od roku 2006 jsem starostkou města Horní Slavkov. V roce 2008 jsem se rozhodla vstoupit do ODS. Naše místní sdružení v Horním Slavkově mělo tehdy 9 členů. Po vítězných komunálních volbách jsem byla zvolena předsedkyní, dnes čítá naše sdružení 27 členů. Zároveň jsem v roce 2010 byla zvolena místopředsedkyní oblastního sdružení ODS Sokolov. V roce 2012 jsem byla zvolena krajskou zastupitelkou a pracuji ve finančním výboru jako místopředsedkyně.

Co Vás na politické práci baví?

Na politické práci mě baví to, že jsem schopna řešit problémy našich občanů. Nejvíce jsem pak potěšena, když se něco povede a lidé mě /nás/ pochválí a jsou spokojeni. Myslím, že je velice důležité dotahovat věci do konce, říkat lidem věci na rovinu, být empatická a hlavně komunikovat s nimi.

Co považujete za své největší úspěchy v politické práci? Jaká práce za Vámi stojí?

Povedlo se určitě mnoho projektů, investičních akcí a dalších věcí v oblasti komunální politiky. Když jsem se v roce 2006 stala starostkou města moc velkou přízeň občanů jsem necítila zejména proto, že jsem byla mladá a vystřídala jsem starostu, který byl v této funkci již 16 let. V té době byla koalice proti opozici 8:7, což je pro zásadní změny v řízení města poměrně velkým hazardem. Po dvou letech se mně povedlo přesvědčit občany i zastupitelstvo, že pracuji zodpovědně, pilně a svědomitě k rozvoji města a spokojenosti občanů. Zastupitelstvo začalo pak pracovat týmově a prakticky opozice přestala existovat. Komunální volby v roce 2010 jsme vyhráli úplně bezkonkurenčně, naše strana ODS získala 7 mandátů /v přepočtu cca 36%/. Já jako osoba z cca 1900 voličů, kteří přišli k volbám jsem získala 1126 preferenčních hlasů, z čehož jsem měla velikou radost. Toto byl obrovský úspěch a odměna za odpracované čtyřleté období a zároveň motivace a zodpovědnost pro období další. Myslím, že velkou roli na úspěchu sehrál fakt, že s občany komunikuji a zajímají mě jejich názory. Na městském webu jsme nechala zřídit diskusní fórum /občané anonymně napíší, s čím jsou a nejsou spokojeni a my na to reagujeme/, dále jsem nastartovala tzv. dny se starostkou. Občané mi při těchto dnech sdělují své podněty, připomínky, názory. Snažím se chodit mezi občany a podpořit každou akci, která se ve městě koná, hovořím zde s občany, chodím občanům osobně gratulovat, posílám písemné gratulace a provádím mnoho dalších aktivit. Styk s občany považuji za jeden z nejdůležitějších úkolů. Myslím, že toto je jedno z nejdůležitějších poslání starosty. Další důležitá věc je pracovat týmově a obklopit se schopnými lidmi, protože tato práce není jenom o Vás, ale o týmu. Hlavní úkoly jsou snažit se o rozvoj města s důrazem na dobré žití občanů ve městě, spravedlnost, reprezentativnost a autoritu mé osoby, dále hospodárnost a ocenění nejen úspěšných občanů. Nikdy nesmím zapomenout na 3 důležitá slova - prosím, děkuji a omlouvám se!

Čeho byste chtěla v politice ještě dosáhnout?

V roce 2012 jsem byla zvolena krajskou zastupitelkou za ODS. Zda ještě něčeho dosáhnu je v rukou voličů. Pracuji v předsednictvu Svazu měst a obcí a založila jsem sdružení Stop Stalking pomáhající obětem nebezpečného pronásledování.

Podle čeho jste si vybírala politickou stranu či hnutí, ve které/m jste politicky aktivní?

Naše rodina byla vždy pravicově zaměřena, ale musím přiznat, že velkou roli mého vstupu do ODS v roce 2008 sehrála i tehdejší krajská vláda v čele s hejtmanem za ODS, který byl pro mě jistě vzorem a impulsem pro vstup do této strany. Zajímavé je, že jsem do ODS vstoupila po prohraných krajských volbách.

Máte nějaký svůj politický sen?

Určitě nějaké sny mám, ale myslím, že by se neměly prozrazovat. Věřím, že když se člověk snaží pilně a zodpovědně pracovat, tak se mu vyplní.

Máte nějaký svůj politický vzor?

Mým politickým vzorem je místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, kterého si nesmírně vážím pro jeho pracovitost, férovost, chytrost a veliké polické zkušenosti. Měla a mám tu možnost s ním pracovat i na Svazu měst a obcí a myslím, že se toho mám pořád od něj co učit a já se ráda učím .

Co si myslíte o situaci žen v české politice (popř. o tom, jak by se měla řešit)?

Myslím si, že ženy to mají v politice z jedné strany lehké, protože jsou daleko více vidět, ale bohužel z té druhé těžké a to v oblasti prosadit se mezi muži, kteří je kolikrát nepovažují za rovnocenné partnery. Ženy političky musí být velice silné, bojovné a odolné, jinak nemají šanci.

Co je podle Vás politika?

Politika je svým způsobem posláním, které Vám po čase nesmí stopnout do hlavy a vy jako politička nesmíte zpychnout a zůstat především nohama na zemi, protože politik je tady pro lidi a ne pro sebe, to by si měl každý pořád opakovat!

Děkujeme za spolupráci.


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!