Dvaapadesátiletá kandidátka nicméně čerpá ze svého silného akademického zázemí. Absolvovala postdoktorské studium na Univerzitě v Oxfordu, na docentku habilitovala s prací Křižovatky sociálního poznání - problémy sociální politiky (1997). Profesuru získala v roku 2005 za práci Procesy sociální inkluze a exkluzie. V roce 1992 založila neziskovou organizace S.P.A.C.E. - Centrum pro analýzu sociální politiky, které jako ředitelka vedla do roku 2005, kdy se dostala do vedení Sociologického ústavu SAV.
Radičová se profesně orientuje na veřejné dění a veřejnou politiku, dále na sociální politiku a zaměstnanost se specifickým dopadem na životy Romů a na evropskou integraci a evropský sociální model. Iveta Radičová má také zkušenosti z vysoké politiky - v letech 2005 - 2006 byla ministryní práce, sociálních věcí a rodiny.
Také Mgr. Zuzana Martináková se o prezidentský úřad uchází z poslaneckého křesla, a to jako předsedkyně strany Svobodné fórum. Na rozdíl od Radičové se osmačtyřicetiletá Martináková do politiky dostala na základě své novinářské kariéry. V letech 1989 - 1993 pracovala jako hlasatelka a později redaktorka v redakci publicistiky a zpravodajství, v letech 1993 - 2000 pak byla korespondentkou slovenské redakce BBC v Bratislavě.
Předtím, než v roce 2004 založila politikou stranu Svobodné fórum, byla místopředsedkyní SDKU pro třetí sektor, rodinu a sociální věci - za tuto stranu byla také v letech 2002 - 2006 poslankyní a první dva roky mandátu také místopředsedkyní Národní rady.
Martináková se zabývá domácím násilím; v parlamentu je členkou výboru pro sociální věci a bydlení.
Třetí kandidátka Mgr. Dagmar Bollová byla v letech 2002 - 2006 poslankyní parlamentu za Komunistickou stranu Slovenska - z této strany však po vnitrostranických sporech odešla. Předtím působila ve školství.
Kandidaturu Dagmar Bollové nepodporuje žádná z politických stran, Bollová neplánuje ani předvolební kampaň.
Autorka: Eva M. Hejzlarová, o. s. Fórum 50 %