www.padesatprocent.cz › Monika Klimentová: Feministická geografie

Monika Klimentová: Feministická geografie

Feministická geografie je poměrně nový přístup studia v rámci obecnější geografie sociální (resp. human geography, jejíž pojem nemá odpovídající český ekvivalent).

Předmět studia sociální geografie - tedy životní prostředí, společnost a geografický prostor - přitom feministické geografky a feminističtí geografové zkoumají aplikováním feministických teorií, metodologií a kritických přístupů. Jejich cílem je demonstrovat způsoby, jakými jsou genderové vztahy upevňovány a zároveň vyjádřeny v prostorovém uspořádání společnosti.

Feministická geografie je často považována za součást šířeji definovaných postmoderních přístupů, jež výrazně ovlivnily směřování a výzkumné postupy většiny humanitních věd. Postmodernisté si nedávají za cíl vyvinout velkou konceptuální teorii, spíše se zaměřují na skutečné jednotlivce a jejich skupiny v jejich vlastním prostředí. Počátky práce feministických geografek a geografů se datují do 70. let 20. století. Jejich práce nejvíce ovlivnila především některé oblasti geografického zkoumání jako je kulturní geografie, rozvojová studia, urbánní geografie a geografie venkova, ale významně se uplatnila také např. v geografii cestovního ruchu, či obecněji geografii volného času.

Feministická geografie se zaměřuje na celou řadu témat, jejichž vymezení se nedá přesně definovat, protože se vzájemně prolínají. I přesto, pro ilustraci, je možné uvést hlavní okruhy výzkumu:

  • Geografické rozdíly v genderových vztazích a úrovni genderové rovnosti
  • Geografie žen - omezení v území, geografie blahobytu
  • Konstrukce genderové identity prostřednictvím povahy využití území
  • Geografie sexuality (Queer geography)
  • Studia dětí a mladistvých

 

Podstata feministické geografie je možná čtenářkám a čtenářů stále ještě vzdálená, souvisí nicméně také s komplexní povahou předmětu studia geografie jako takové. Pro lepší představu uvedeme některé konkrétní příklady. Jako jednoduchý příklad může sloužit problematika genderové dimenze územního (strategického) plánování měst. Předpokládá se totiž, že muži cestují za prací do vzdálenějších lokalit, zatímco ženy mají na starosti péči o děti, základní nákupy a domácí práce v předměstských zónách. Otázkou tedy např. může být, proč se podoba měst vyvinula tímto způsobem, resp. proč, kým a v rámci jaké ideologie jsou také nová města plánována podle tohoto vzorce?

Velmi jasně může být zaměření feministické geografie ilustrováno také dalšími příklady. Mnohé práce se zaměřily např. na genderové rozdíly osobní dostupnosti, mobility a bezpečí, a to konkrétně s ohledem na územní uspořádání a využití městské lokality ale také otevřených prostorů jako jsou veřejné parky nebo třeba nejrůznější stezky. Zkušenosti s noční (ale koneckonců i odpolední) procházkou městským centrem nebo veřejným parkem se totiž velmi pravděpodobně budou u žen a mužů lišit, stejně jako budou vypadat jinak pro jedince různých věkových skupin, rasy, kultury apod.

Feministická geografie ovšem není omezena pouze na lokální měřítko, svoji roli hrají v odborných feministicko-geografických dílech také globální témata, jako je např. globální migrace žen jako domácí pracovní síly nebo sexuálních pracovnic ze zemí "třetího světa" do zemí "světa prvního". Kromě analýz skutečného světa nicméně feministicko-geografické přístupy kritizují existující a převažující podobu geografických a obecněji také sociálních věd. Akademické tradice považují za patriarchální a fakt, že současné studie nekonfrontují charakter předchozích prací, pouze upevňuje maskulinní zaujatost akademických děl.

O úloze feministické geografie v českém prostředí se toho mnoho napsat nedá. Situaci vystihuje i fakt, že po zadání českého hesla "feministická geografie" vyhledavač nenabídne žádny odkaz... Také z toho důvodu uvedu několik málo významných děl feministické geografie výhradně zahraničních autorů.

Doporučená literatura:

  • McDowell, L. (1999): Gender, Identity and Place: Understanding feminist geographies. Cambridge: Polity Press.
  • McDowell, L., Sharp, J.P. (1999): A Feminist Glossary of Human Geography. London: Arnold.
  • Moss, P. (ed.) (2002): Feminist Geography in Practice. Oxford: Blackwell. Rose, G. (1993): Feminism and Geography: The Limits of Geographical Knowledge. University of Minesoty Press.

     

    Významné žurnály:

  • Gender, Place and Culture - The Journal of Feminist Geography (Carfax publishing part of the Taylor and Francis group)
  • Feminist Studies (Feminist Studies Organization)

     

    Autorka: Monika Klimentová, o.s. Fórum 50% , 31. 10. 2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!