Česká ženská lobby chtěla tímto způsobem upozornit na svůj vznik a dále se přihlásit k oslavě Mezinárodního dne žen jako dne připomenutí si více než stoletý boj žen za rovnoprávnost, které ještě bohužel nebylo dosaženo.
Česká ženská lobby (ČŽL) je platforma neziskových organizací, které se zasazují o rovné příležitosti pro ženy a muže a hájí práva žen. Tato platforma vznikla v lednu roku 2005 jako pobočka evropské sítě Evropské ženské lobby. Dnes sdružuje ČŽL 21 členských organizací za účelem společného lobbování za rovné příležitosti a práva pro ženy a muže. V současné době prochází tato platforma procesem formalizace a institucionalizace, na jehož konci bude stát silná zastřešující organizace poskytující členkám servis v oblasti prosazování společných témat a zájmů a ochrany práv žen. ČŽL vyzvala na tiskové konferenci veřejnou správu, aby se aktivně začala zajímat o problematiku rovných příležitostí na všech úrovních a spolupracovala na tom s neziskovými organizacemi. "Vláda má nyní možnost obracet se na jeden subjekt, který sdružuje organizace zabývající se touto problematikou, což by mělo celou komunikaci usnadnit. Česká ženská lobby je připravena být partnerkou pro politickou reprezentaci," uvedla Lenka Bennerová z o.s. Fórum 50 %. Poslankyně Kateřina Jacques při této příležitosti upozornila na důležitost občanského sektoru a nutnost spolupráce s neziskovými organizacemi. "Neziskové organizace hrají zásadní roli v tom, že mohou státní správě poskytovat důležité informace a znalosti o určitých problémech a zvyšovat tak legitimitu jejích rozhodnutí." uvedla Kateřina Jacques.
Na tiskové konferenci se Česká ženská lobby vymezila vůči pojetí Mezinárodního dne žen za minulého režimu. Tento den není komunistickým svátkem, jak je u nás často opakováno, ale je slaven na celém světě od počátku 20. století. Důraz na tento den klade i Evropská unie. "Domníváme se, že je důležité, aby 8. březen zůstal významným dnem, protože je stále nutné si připomínat, že úsilí za prosazení rovných práv a příležitostí pro ženy a muže neskončilo. Nerovnosti přetrvávají a vydobytá práva nejsou všude samozřejmostí," uvedla Lenka Bennerová, předsedkyně ČŽL. "Přejeme si, aby Mezinárodní den žen získal nový rozměr, než jak jej známe z dob totalitního režimu. Chceme, aby byl tento den vnímán jako symbol spojení žen proti diskriminaci a bezpráví, ale také jako symbol spolupráce mezi muži a ženami za vyspělou demokratickou společnost, jejíž zásadou jsou rovné příležitosti pro všechny," zdůraznila místopředsedkyně ČŽL Irena Coufalová.
Autorka: Markéta Kadlecová, Fórum 50 %, 8.3.2007