Počátky MDŽ spadají již do roku 1908, kdy v New Yorku proběhl velký pochod žen s požadavky na zlepšení pracovních podmínek a rovné volební právo, následně byl v roce 1910 ustaven MDŽ jako vyjádření podpory hnutí za práva žen. Ačkoli se za více než sto let existence MDŽ postavení žen výrazně zlepšilo, ke skutečné rovnosti máme stále daleko.
V ČR patří mezi nejpalčivější problémy ekonomická nerovnost (v roce 2011 ženy pobíraly průměrnou hrubou mzdu 22 389 korun, což je o 5845 Kč méně než muži), která je částečně dána i nedostatkem flexibilních pracovních úvazků a nedostatkem míst ve veřejných (i soukromých) zařízeních péče o děti. Ženy nejsou dostatečně zastoupeny v politice (průměrně 20 %), ani v top-managementu (ve stovce největších firem 7, 6 % žen). Přitom máme ženy velmi vzdělané – v loňském roce tvořily 61 % všech absolventů vysokých škol.
„Někdy už si připadám jako kolovrátek – nemáme dostatek školek, flexibilních úvazků, nemáme spravedlivé odměňování... Za celé své působení vláda neudělala pro zlepšení vůbec nic a současná krize některé snahy vrací opět na začátek. I z tohoto důvodu jsme se rozhodly vytvořit širokou koalici – nejen - žen z nejrůznějších sfér a oborů, která se sejde 15. června na prvním českém Kongresu žen a bude formulovat požadavky na odpovědné orgány, včetně návrhů řešení. Právě dnes spouštíme nový web www.kongreszen.cz , kde můžete zjistit podrobnosti“, uvedla předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková.
Nejde však jen o ekonomický rozměr postavení žen. Důležité je také faktické i symbolické uznání žen jako plnoprávných členek společnosti a rovnocenných partnerek v diskuzi. V tomto ohledu má česká společnost ještě hodně co dohánět. Týká se to např. oblasti porodnictví, kde jsou ženy požadující svobodnou volbu místa a způsobu vedení porodu označovány za nezodpovědné matky či iracionální extremistky, se kterými není možná racionální diskuze. Problematické je i znevažování žen v reklamách, ale i ve veřejných diskuzích.
„Jako příklad mohu uvést nedávné prezidentské volby, kdy si oba finalisté ve svých vystoupeních neodpustili sexistické poznámky. Symbolické schvalování znásilnění čerstvým prezidentem Milošem Zemanem do veřejné diskuze určitě nepatří, jakkoli bylo myšleno jako vtip. Pan Zeman se za tento urážlivý výrok dosud neomluvil a bohužel ani nechápe, v čem je jeho výrok o znásilňování jako evoluční výhodě problematický“, doplnila Smiggels Kavková.
Pod tímto odkazem najdete přehled akcí k MDŽ
Více informací:
Jana Smiggels Kavková, forum@padesatprocent.cz, 774 411 151