www.padesatprocent.cz › Martin Jára: Fotky, volby, gender

Martin Jára: Fotky, volby, gender

Kavárna Globe nebyla zrovna přeplněná. Chyběli zde hosté a docela dlouho i obsluha. Pro číšníka jsem si došel a když jsem se napil, vystoupal jsem do "not smoking area" v patře, kde byla instalovaná výstava s názvem "Ženy v ofsajdu aneb Volby 2006 z pohledu genderu" (22.6. až 31.8.2006).

Projekt organizace Forum 50 % těžil z nápadu, že kandidáti a kandidátky ze šesti politických stran zpřístupnili jeden den své předvolební kampaně fotografkám. Mohl jsem nahlédnout do dvanácti životů, které jsou z velké části věnovány politice.

Uviděl jsem tváře známé: první žena Zelených, bytost utopená za velkým stolem. Nebo předseda SNK-ED, který působil hyperaktivně i na fotce. Upoutaly mě i tváře dosud neznámé: mladá kandidátka ČSSD, vždy vážná, ne-li smutná, nebo komunista - sympaťák, na jakémsi cvičení záchranářů. Zaujalo mě, že komunistická kandidátka působí suverénně i za volantem a první muž Zelených je sice oblečen formálně, ale jeho neverbální projev je značně neformální. Pak jsem si ale připomněl, že zde není ve středu pozornosti foto-grafie, nýbrž gender-grafie.

Zaostřil jsem oko genderově. Úlovek chabý, vidím stereotypní pivo na hlavní fotce jednoho kandidáta. Napodruhé jsem už zvýšil hloubku ostrosti, napadlo mě zmapovat prostředí, kde se političky a politici nachází. Narozdíl od několika žen, ani jeden muž nebyl vyfocen v kontaktu s rodinou či přáteli. Neocitl se náhodou v ofsajdu?

Připomnělo mi to obraz muže mimo rodinu a tím pádem i rodiny bez muže - oblíbený sociální a jistě i politický stereotyp. Ten se markantně ukázal na "plusových" plakátech ODS: rodinka se usmívá nad tím, kolik získá na daních. Ale bez tatínka. Podle jednoho politika tatínek chyběl, poněvadž rodinku sám fotil. Podle mě ale mohl právě rozmlouvat s voliči.

Když jsem sestupoval zpět do přízemí kavárny, všiml jsem si, že číšníka mezitím vystřídala číšnice. Že by znamení? Se ženami přicházejí lepší časy? No, nevím, při placení se tvářila dost otráveně. Jasně, ne všechny ženy jsou stejné. Ale ani všichni muži.

Parlamentní volby jsou už za námi. Navzdory úsilí některých politiků a neziskových organizací, jako je Fórum 50 %, žen v zákonodárném sboru ubylo. Možná se ale o složení parlamentu bude brzy rozhodovat znovu. Kromě toho se na říjen chystají volby komunální. Ještě nevím, koho budu volit, ale rád bych měl na paměti, že moje volba může mít genderový příznak.

Pozn. Text bude uveřejněn v časopise Aperio III/2006

Martin Jára, www.ilom.cz, 17.8.2006


Sdílejte s přáteli

Newsletter

Získejte aktuální informace o dění ve světě politiky a o akcích Fóra 50 %.

Kurzy a služby

Objednejte si naše kurzy, facilitaci, konzultace či genderovou expertízu.

Chci podpořit fórum 50 %

Sami si zvolte variantu Vaší podpory. Děkujeme!