Rozhovor se Soňou Markovou vedla novinářka Andrea Cerqueirová.
Existuje podle vás ve sněmovně ženská solidarita?
Bohužel ani neformálně. Pokud se nepočítá to, že když se s několika ženami v Poslanecké sněmovně potkáme, sdělíme si podobné názory třeba na délku vystoupení našich poslaneckých kolegů. Je ale škoda, že neexistuje žádná ženská platforma. Je totiž plno témat, která bychom měly vnímat stejně nebo alespoň podobně. Přispělo by to ke konsensu ve sněmovně. Nezažila jsem totiž žádnou ženu, která by se ve sněmovně předváděla a neměla projev přímo k věci. Vyslovím proto kacířskou myšlenku: pokud by se nám podařilo zvýšit počet žen ve sněmovně na polovinu, o stejnou část by se naopak zkrátila jednací doba. Ženy bývají věcnější a méně se zmítají v exhibicionismu.
Existují podle vás alespoň nějaké pokusy o navázání bližších pracovních vztahů mezi jednotlivými poslankyněmi?
Spíš existují neformální vztahy mezi poslanci - bez ohledu na pohlaví. Politický rozdíl se stírá při setkání v restauracích nebo v kuloárech. Ale také na sněmovních výborech. Často dochází k tomu, že se bez ohledu na různou stranickou příslušnost domluvíme. Stává se ovšem také, že musí konkrétní poslanec nebo poslankyně vzít v potaz názor svého poslaneckého klubu.
Kdyby bylo ve sněmovně třeba padesát procent, hlasovaly by podle vás i v rámci jednotlivých poslaneckých klubů v některých otázkách jinak?
Myslím, že ano. Celkově. Levice, střed i pravice by se tak zaměřovaly hlavně na věcnost, protože ženy opravdu dokážou více najít společnou řeč.
Tomu by pomohly kvóty na kandidátních listinách. Vy jste jejich zastánkyní. Jde vám ale opravdu jen o prostý počet žen v politice, nebo i o to, aby to byly ženy s určitým myšlením?
Jedno bez druhého nejde. Nejprve se musí hovořit o kvótách uvnitř jednotlivých stran, pak teprve mohou společně prosadit, aby se ženy do politiky vůbec dostaly. Potom můžeme začít hovořit o jejich názorech a o tom, jak se formují, když je v politice více žen. Věřím, že za takové situace by se postoje k určitým tématům změnily k lepšímu. Ubylo by mimo jiné ironie a vulgarity.
Máte nějaký ženský politický vzor?
Zatím ne. Všímám si všech žen, kterým se podařilo proniknout do "mužského světa politiky" a snažím se něco naučit i se poučit. Je škoda, že většina žen, které uspěly, si zatím nemyslí, že je třeba těm dalším pomáhat odstraňovat překážky.
A jaké kolegyně ve sněmovně si vážíte? Může jich být i víc napříč politickým spektrem…
Kromě jedné jediné výjimky si vážím všech kolegyň v Poslanecké sněmovně. Obecně platí, že každá z nás musela udělat o něco více práce, být o málo i více lepší a prokázat lepší schopnosti, než naši mužští kolegové.
Prozradíte onu výjimku?
Neprozradím.
Jste předsedkyní sněmovní komise pro rovné příležitosti. Co je její prioritou?
Rovné příležitosti jsou tématem, o kterém se poslední dobou oprávněně více hovoří. Zvláště poté, co Česká republika vstoupila do Evropské unie. Je všeobecně známo, že minulý rok byl Evropskou komisí vyhlášen Rokem rovných příležitostí pro všechny. Naše vláda tuto šanci, bohužel, dostatečně nevyužila. Zcela v duchu "negenderových" prohlášení pana Topolánka jsme se téměř nezabývali rovnými příležitostmi žen a mužů. Přitom právě ženy bývají často vícenásobně diskriminovány, jsou více postiženy dlouhodobou nezaměstnaností, více jim hrozí chudoba, domácí násilí, obchod s lidmi, jsou více ohroženy asociálními dopady reformy veřejných financí a tak dále. Naše komise usiluje kromě jiného o kontrolu vlády ohledně projednávání a přijímání evropských dokumentů v této oblasti. Pravidelně si zveme paní ministryni Stehlíkovou. Uspořádali jsme velký seminář k problematice vzdělávání Romů. Opakovaně jsme se zabývali antidiskriminačním zákonem a jednání naší komise se stalo důstojnou platformou neziskových organizací, které se zabývají rovnými příležitostmi ve všech oblastech.
Čemu aktuálnímu se komise věnuje?
V současné době připravujeme velký seminář týkající se diskriminace seniorů v celé šíři tohoto problému.
Autorka: Andrea CERQUEIROVÁ pro Fórum 50 %, o. s.
Článek vznikl za podpory ESF a státního rozpočtu ČR.
Marková: Ženy se méně zmítají v exhibicionismu
Předsedkyně sněmovní komise pro rovné příležitosti Soňa Marková (KSČM) si, podle svých slov, kromě jedné jediné výjimky váží všech kolegyň v Poslanecké sněmovně. "Obecně platí, že každá z nás musela udělat o něco více práce, být o málo i více lepší a prokázat lepší schopnosti, než naši mužští kolegové," říká Marková. Ženská solidarita ale podle ní ve sněmovně neexistuje ani neformálně.
Cílem série rozhovorů s českými političkami je nabídnout vám široké spektrum názorů na postavení žen v politice a možnosti jeho zlepšení. Přejeme hezké čtení!